Jurek Owsiak: Polacy to takie pozytywne świry, pomagają i...

  Jurek Owsiak: Polacy to takie pozytywne świry, pomagają i dobrze się bawią [ROZMOWA]

  rozm. Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jurek Owsiak: Polacy to takie pozytywne świry, pomagają i dobrze się bawią [ROZMOWA]
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Bartek Syta

  O Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o życiu, które potrafi totalnie zaskoczyć i o pomaganiu, które leży w naturze każdego - mówi Jerzy Owsiak.
  Przed nami kolejny wyjątkowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zagracie już 23 raz!
  Ta wyjątkowość budowana jest w trakcie samego finału. Mamy oczywiście gotowy scenariusz, ale to przecież jest tak, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. W niedzielę obecny będzie wśród nas duch improwizacji. Fantastyczne i wyjątkowe jest to, że co roku gramy z coraz większym przytupem. Wyjątkowe są też miejsca - gramy nie tylko w całej Polsce.
  Jesteśmy np. w USA, na antypodach i na Gibraltarze. Mamy 12 sztabów w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie czuć tego ducha Polaków i to jest piękne. Zmieniamy zdanie o Polakach, a o to zdanie my jako naród musimy walczyć non stop, bo to ktoś nie chce importować naszej żywność, a to znowu ktoś się o nas niepochlebnie wypowiada. Tymczasem my pokazujemy, że Polacy potrafią się bawić i pomagać jednocześnie. Jesteśmy wszędzie, na wszystkich kontynentach i to też świadczy o wyjątkowości Finału WOŚP. W tym roku zorganizowaliśmy ponad 1800 sztabów, bawi się z nami wiele miejsc.

  Tym razem gracie, by utrzymać wysokie standardy leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz by zapewnić godną opiekę medyczną seniorom. Opowiedz o tej pomocy coś więcej.
  Kiedy kupowaliśmy pierwszy sprzęt dla szpitali, jeszcze nie wiedzieliśmy, czym ta Orkiestra będzie stała. Dziś myślę, że nasz największy sukces to narodowe programy medyczne, skierowane do wszystkich dzieci, a zwłaszcza tych, których zagrożone jest zdrowie i życie. Szczególny nacisk kładziemy na onkologię - tu zawsze wymagane są najnowsze urządzenia - i kardiochirurgię. Po raz pierwszy skupimy się na wyposażeniu szpitali w urządzenia dla dzieci z problemami pulmonologicznymi i reumatologicznymi. Chcemy też zwrócić uwagę na potrzeby seniorów. Tylko w województwie pomorskim wyposażyliśmy 5 oddziałów geriatrycznych i psychogeriatrycznych: w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Miastku i Pucku. Jeżeli chodzi o seniorów, to wszyscy sobie odpuściliśmy - i za to powinniśmy posypać głowy popiołem. Przez ostatnich 25 lat odeszliśmy od typowo polskiej zasady - szacunku do starszej osoby. W czasach dwudziestolecia międzywojennego takie osoby otoczone były szczególną opieką. Dziś chcemy wprowadzać zmiany systemowe, trwałe, by ludzie sami się zgłaszali i mówili "właśnie tak mają wyglądać oddziały geriatryczne".

  W drugą niedzielę stycznia nikogo nie zdziwi kwestujący na te cele wolontariusz. Na wszelki wypadek przypomnijmy, jak wygląda wolontariusz WOŚP.
  Widoczny jest już z daleka. Ma w rękach puszkę w kolorach tęczy, a do tego identyfikator, na którym znajdziemy imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora oraz kod QR. Wolontariusze zawsze są w grupie. Nie chodzimy po domach, nie pukamy do drzwi, nie jesteśmy nachalni. Widać nas tylko na ulicach miast i to tylko 11 stycznia. Wolontariusze kwestują od samego rana. Są uśmiechnięci, weseli. Zdarza się nawet, że występują w kostiumach, np. historycznych.

  Wolontariusze pewnie bardzo przeżywają swoje zadanie?

  Oczywiście - są wśród nas tacy, którzy kwestować będą pierwszy raz. Zgłasza się do nas bardzo dużo młodych ludzi i to jest fajne. Czują takiego "nerwa" - czy ludzie będą do nich podchodzili, czy wrócą do sztabu z zapełnioną puszką. Zdarzają się też nieprzyjemne sytuacje. Nastroje ludzi są różne i w takich sytuacjach radzimy, żeby nie wchodzić w spory, dyskusje. Chcemy dbać o ich bezpieczeństwo. Zależy nam też na uczciwości. Dlatego jeżeli ktoś zauważy coś niepokojącego, niech nas powiadomi. To ludzie są najlepszą kontrolą naszych poczynań. Koordynują też, co się dzieje w szpitalach, dzwonią, wysyłają filmiki, kiedy widzą, że coś "nie styka". Na szczęście zdarza się to nieczęsto.

  A są tacy wolontariusze, którzy dla WOŚP kwestują od pierwszego finału?
  Pewnie, że są z nami takie osoby, które wspierają nas od początku. W wielu przypadkach historie wolontariuszy to gotowe historie filmowe. Tworzą się nawet takie sagi rodzinne - kiedy wolontariuszami zostają dzieci pierwszych wolontariuszy. Z Orkiestrą związane są życiorysy kolejnych osób. Ale pomaganie przecież leży w naturze człowieka. Na naszej stronie internetowej jest wiele pięknych opowieści z życia wziętych.

  Życie potrafi jednak czasami zaskoczyć…
  Potrafi zaskoczyć totalnie! Jednego dnia wolontariusze zbierają datki na sprzęt medyczny, a potem nagle z tego sprzętu musi skorzystać ich dziecko. Wtedy jeszcze głębiej widzą w tym wszystkim sens. Z drugiej strony ciągle spotykamy się z osobami, które nas krytykują. Ale prawda jest taka, że programy medyczne nie odróżniają tych, którzy nas lubią, a którzy nie. Z bezpłatnych badań przesiewowych słuchu korzystają wszystkie noworodki - przebadano ich już 4,5 miliona. A w sytuacji zagrożenia nawet do głowy by mi nie przyszło, żeby osoba, która nas krytykuje, miała nie skorzystać z zakupionego przez Orkiestrę sprzętu. I to jest właśnie różnica między nienawiścią, która jest ślepa, a miłością, która jest otwarta na drugą osobę.

  Wróćmy do finału. Jak co roku, jednym z punktów jest licytacja. Co będziemy mogli wylicytować?
  Wśród licytowanych przedmiotów znajdziemy na przykład piękny sznur pereł podarowany przez Jolantę Kwaśniewską, buty z wyhaftowanym nazwiskiem Wojciecha Szczęsnego - mamy je od jego babci, która uznała, że "nie warto, żeby się w szafie kurzyły", mamy piłkę z autografami Boston Celtics, którą przekazał minister Grzegorz Schetyna - zagorzały fan tej drużyny koszykarskiej. Do wylicytowania jest mnóstwo gadżetów! Na aukcję każdy może coś wrzucić - dla nas jest ważne, by było to od serca.

  Charakterystycznym punktem każdego koncertu jest Światełko do Nieba. Jakie emocje Ci towarzyszą, kiedy to światełko na niebie się pojawia?
  W USA 4 lipca obchodzony jest Dzień Niepodległości i zdarzyło mi się być wówczas na pokazie sztucznych ogni. Pokaz trwał 30 minut, w czasie jego trwania ludzie zaczynali zajmować się sobą. Nasze Światełko do Nieba trwa 4 i pół minuty i to są niesamowite minuty. 100 tysięcy ludzi - bo tyle mieści plac przy Pałacu Kultury - trzyma głowy zadarte wysoko do góry. Jest za pięć ósma - wtedy zaczynamy odliczanie. Ja daję długą przez całą scenę, aby je obejrzeć spod sceny. Emocje są nieprawdopodobne.

  Kilka lat temu podczas finału gościłem znanego diabetyka ze Stanów, który był w Polsce pierwszy raz. Oglądał te nasze sztuczne ognie ze sporym zdziwieniem: "Jak to, dopiero co świętowaliście Nowy Rok, a tu już znowu fajerwerki?". Powiedziałem mu wtedy, że w Polce robi się tak raz na dwa tygodnie. A co tam, niech wie, że u nas świry pozytywne mieszkają.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak tam licytacja??

   były żywe i żwawe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   udało mi się, z dużym wysiłkiem, wygrzebać kilka owsików z d....y, wysłałem je na licytację i do tej pory nie wiem czy poszły!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podaję fakty

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Podaję fakty na przykładzie sprawozdania finansowego WOŚP za rok 2013. Do wglądu poprzez stronę Fundacji na Wikipedii, podobnie jak inne sprawozdania.
   Zarząd Fundacji – trzyosobowy: Jerzy Owsiak,...rozwiń całość

   Podaję fakty na przykładzie sprawozdania finansowego WOŚP za rok 2013. Do wglądu poprzez stronę Fundacji na Wikipedii, podobnie jak inne sprawozdania.
   Zarząd Fundacji – trzyosobowy: Jerzy Owsiak, Piotr Burczyński, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak. Kwota wynagrodzeń brutto dla Zarządu – 154 tysiące złotych. 32 pracownikom fundacji wypłacono milion sześćset tysięcy. Do tego premie. Na stronie http://nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl/ informacje dot. rozchodu ok. 50 milionów przedostatniego finału.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proponuję inne fakty

   prawalogiki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   na kontrowersje.net. porównać i wyrobić sobie zdanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic nadzwyczajnego

   mn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czyli ponad 4000zł miesięcznie. Żadne kokosy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie są kokosy a melony i to złote

   i (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nie ładnie kłamać i manipulować. a fe, nie przystoi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Choroba

   janosik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   SPOKOJNIE !!
   Choroba na którą chorują wszelkiej maści, fanatycy , zawistnicy , zawodowcy niszczący konkurencję , opluwacze ,blogerzy typu MK , zwana potocznie " UCZULENIE NA OWSIAKA " już za kilka...rozwiń całość

   SPOKOJNIE !!
   Choroba na którą chorują wszelkiej maści, fanatycy , zawistnicy , zawodowcy niszczący konkurencję , opluwacze ,blogerzy typu MK , zwana potocznie " UCZULENIE NA OWSIAKA " już za kilka przejdzie w stan uśpienia.
   W nie leczonej chorobie reemisja zapewne nastąpi w okolicach 25 grudnia.
   Co cięższe przypadki powinien przebadać PSYCHIATRA . Nie jest to choroba śmiertelna , ale może być groźna dla otoczenia.
   Symptomem choroby jest to ,że ci co nie płacą podatków ,czerpią pełną garścią z budżetu bez żadnych rozliczeń , mają mnóstwo uwag do tego który wszystkie księgi prowadzi wzorowo i wielokrotnie był kontrolowany.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczery

   Dwa cwaniaki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Mamy dwie święte krowy w Polsce: ks.Rydzyk i Jerzy Owsiak. Robią co chcą i nikt im nie podskoczy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jurek, nie przejmuj się

   zybu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Pisowskich hejterów nie brakuje, jedynie jad potrafią wydzielać z trzewi. Rób swoje, to dobra i pożyteczna praca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamknąć gnata...

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Polacy już tak nie dają, więc cwaniak przeniósł się za granicę, i tam zaczyna żebrać. Dla mnie jest to ochydna kreatura, świnia i oszust, bo gdzie są te dokumenty które miał przekazać Sądowi - no,...rozwiń całość

   Polacy już tak nie dają, więc cwaniak przeniósł się za granicę, i tam zaczyna żebrać. Dla mnie jest to ochydna kreatura, świnia i oszust, bo gdzie są te dokumenty które miał przekazać Sądowi - no, gdzie one są?!...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Owsiak bezkarny

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   ma zolte papiery nie moze byc karany Bo jest tyPOwym swirem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chciałeś powiedzieć?

   luśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 2

   "Polacy to takie pozytywne świry, są dojeni i dobrze się bawią"?

   Zdjęcie autora komentarza
   DAJ

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   dasz a bycie ci dane + działki ropo Nosnie w Afyce
   hahahahahahaaaa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wcześniej wywiad z szemranym Mirem, teraz z królem żebraków

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

   Polska Times powinna dołożyć podtytuł "Gazeta dla meneli".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo