Gdynia: Nowe suwnice w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym...

  Gdynia: Nowe suwnice w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdynia: Nowe suwnice w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  Święto w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni. W piątek uruchomiono tam dwie nowe suwnice.
  Supernowoczesne suwnice mają wysokość dwudziestopiętrowego bloku, zasięg ramion równy połowie boiska piłkarskiego i bez trudu podnoszą nawet 60 ton.

  - Zastąpiły one urządzenia, zniszczone na skutek kolizji z promem linii Stena Line - mówi Krzysztof Szymborski, prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT). - 30 procent środków na zakup tego sprzętu udało nam się pozyskać z funduszy Unii Europejskiej.


  Sprzęt wyprodukowany został przez firmę Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co. Ltd. (ZMPC) i pozwala na obsługę statków o 19 rzędach kontenerów. W praktyce oznacza to, że Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) jest obecnie przygotowany technicznie do obsługi kontenerowców o pojemności ok. 13 tys. TEU (kontenerów 20 - stopowych), należących do klasy Post Panamax. Są to olbrzymie jednostki, o rozmiarach zbyt dużych, by mogły przepłynąć przez Kanał Panamski. Jeszcze w tym roku Bałtycki Terminal Kontenerowy wzbogaci się o dwa podobne urządzenia.

  Rozładunek wielkich suwnic terminalu BCT w gdyńskim porcie [ZDJĘCIA, FILM]

  Zakupy zrealizowane zostaną w ramach prowadzonego od 2012 roku programu inwestycyjnego o wartości ponad 200 milionów złotych, z których znaczna część pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

  W piątkowej uroczystości uruchomienia suwnic udział wzięła m.in. Dorota Pyć, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, poseł Tadeusz Aziewicz i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

  Jednocześnie rozstrzygnięto konkurs na nazwy nowych urządzeń, który Bałtycki Terminal Kontenerowy organizował wspólnie z redakcją "Dziennika Bałtyckiego". Z ponad 170 zgłoszeń, przesłanych przez naszych Czytelników, wybrano imiona Gdynka i Gdynek.

  GDYNKA i GDYNEK to imiona nowych suwnic BCT


  Wideo: Tomasz Bołt

  s.szadurski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama