Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do okulisty i dermatologa ze skierowaniem. "Grzybicę może zdiagnozować lekarz rodzinny" [ROZMOWA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
P. Świderski
Podstawą zapisania się na wizytę u specjalisty (w poradni) w ramach powszechnego ubezpieczenia jest skierowanie wystawione przez lekarza przyjmującego na NFZ. Dotąd jednak nie było ono potrzebne do: dermatologa, ginekologa i położnika, okulisty, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty. Od 2015 roku trzeba mieć skierowanie do okulisty i dermatologa. Dlaczego? Z Tadeuszem Jędrzejczykiem, prezesem NFZ rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Dlaczego od nowego roku nie można dostać się do okulisty i dermatologa bez skierowania?
Analizy przeprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia wykazały, że znacząca większość pacjentów pojawia się u lekarza okulisty raz lub dwa razy w roku i wymaga jedynie podstawowego badania, które zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ (np. zapalenie spojówek, jęczmień). Dzięki temu, że obowiązują teraz skierowania, pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami szybciej dostaną się do lekarza okulisty. Podobnie w przypadku dermatologa - większość wizyt to wizyty jednorazowe. Część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ (m.in. zapalenie skóry, grzybica). Dlatego ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła skierowania do tych specjalistów.

Czyli u okulisty i dermatologa będzie się leczyć mniej osób?
W związku z powyższym wprowadzone zmiany powinny skutkować skróceniem kolejek osób oczekujących na świadczenia w poradniach dermatologicznych i okulistycznych, a jednocześnie nie powinny powodować zwiększenia kosztów lekarzy POZ. Dlatego też zasadne jest wprowadzenie skierowań do lekarzy wyżej wymienianych specjalności. Na pewno będziemy monitorować sytuację i jeśli zajdzie potrzeba - dokonywać dodatkowych interwencji w zakresie kontraktowania świadczeń.

W porozumieniu z protestującymi lekarzami ustalono, że powstanie lista schorzeń, z którymi pacjent będzie mógł udać się do okulisty i dermatologa bez skierowania.
W trakcie negocjacji z przedstawicielami świadczeniodawców ustalono rzeczywiście, że zostanie powołany zespół, który przeanalizuje funkcjonowanie tego rozwiązania w praktyce. Trudno uprzedzać w tej chwili, czy wnioski będą zmierzały w kierunku konieczności zmiany ustawy, czy też zostanie wypracowane inne rozwiązanie w tym zakresie. Zresztą przedstawiciele świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej nie przedstawiali tej kwestii w sposób kategoryczny. Jest to na pewno nowe rozwiązanie i potrzeba czasu, aby ocenić, czy przyniosło oczekiwane skutki.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki