Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Plan powodziowy idzie do konsultacji

Jacek Sieński
Ryzyko wystąpienia powodzi jest co roku. Teraz ta sytuacja będzie monitorowana
Ryzyko wystąpienia powodzi jest co roku. Teraz ta sytuacja będzie monitorowana archiwum DB
Od końca grudnia ubiegłego roku trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu "Plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego dolnej Wisły". Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zakończą się one w ciągu sześciu miesięcy.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły opracowuje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Podstawą prawną, obligującą prezesa KZGW do ich sporządzania, jest ustawa Prawo wodne z 2001 roku. Integralną część "Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły", a więc obejmującego całe dorzecze, stanowi "Plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego dolnej Wisły", za którego przygotowanie odpowiada dyrektor RZGW w Gdańsku.

Szczegółowe informacje dotyczące działań prowadzonych w ramach konsultacji społecznych są dostępne na stronie: www.powodz.gov.pl.

Uwagi i wnioski do ustaleń zawartych w planie osoby zainteresowane mogą składać do 22 czerwca tego roku. Jednakże, zgodnie z art. 41 Ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, muszą być one złożone do tej daty, bo później nie będą już rozpatrywane. Obecnie uwagi można składać listownie (adres: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, ul. ks. Fr. Rogaczewskiego 9/19, 80-804 Gdańsk); drogą elektroniczną (adres e-mail: [email protected]); za pośrednictwem formularza na stronie internetowej (www.powodz.gov.pl) lub osobiście w siedzibie RZGW w Gdańsku, piętro III, pok. 324.

Plan zarządzania ryzykiem powodziowym jest końcowym, czwartym dokumentem planistycznym wymaganym dyrektywą w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, uchwaloną w 2007 roku przez Parlament Europejski i Radę Europy.
Zgodnie z dyrektywą powodziową państwa unijne zobowiązano do przygotowania do grudnia 2011 roku "Wstępnej oceny ryzyka powodziowego", do grudnia 2013 roku - map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego oraz do grudnia bieżącego roku - "Planów zarządzania ryzykiem powodziowym". Pierwszym etapem opracowania tych dokumentów było dokonanie na zlecenie i w konsultacji z KZGW "Wstępnej oceny ryzyka powodziowego", w ramach projektu "Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami - ISOK". Opracował ją Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB - Centra Modelowania Powodziowego w Gdyni, w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Wstępna ocena pozwoliła na zidentyfikowanie znaczących powodzi w przeszłości, jak i również powodzi, które mogą wystąpić w przyszłości (tzw. powodzi prawdopodobnych). W efekcie wskazano na obszary potencjalnie narażone na katastrofalne wylewy rzek.
Dla obszarów zagrożonych powodziami, wskazanych we wstępnej ocenie, IMiGW PIB sporządził mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego.

Obszary zalewowe, wyznaczone na tych mapach, będą uwzględniane przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu przestrzennym województw oraz dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin i decyzji budowlanych. W oparciu o wstępną ocenę oraz mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego opracowuje się "Plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które podaje się do publicznej wiadomości i poddaje konsultacjom społecznym.
Plany zarządzania ryzykiem powodziowym podlegają przeglądowi co sześć lat, a w razie potrzeby - aktualizacji.
Ich aktualizacja, według ustawy Prawo wodne, dotyczy m.in. wszelkich zmian, map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego, oceny postępów w realizacji celów zarządzania ryzykiem powodziowym, opisów i wyjaśnień przyczyn niezrealizowania zaplanowanych działań, zmierzających do osiągnięcia celów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz działań podjętych, a niezaplanowanych.

Przegląd planów zarządzania ryzykiem będzie się odbywać w sposób skoordynowany z przeglądami planów gospodarowania wodami.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki