Kraina chłopskich pałaców. Czy żuławskie domy podcieniowe...

  Kraina chłopskich pałaców. Czy żuławskie domy podcieniowe przetrwają?

  Andrzej Kasperek

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kraina chłopskich pałaców. Czy żuławskie domy podcieniowe przetrwają?
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Kasperek

  Dom podcieniowy obok wiatraka jest ikoną żuławskiej architektury. Zagadkowa jest geneza tej budowli. Specyficzna historia oraz ukształtowanie Żuław sprawiły, że były one miejscem osadnictwa pruskiego, pomorskiego, polskiego, holenderskiego i niemieckiego.
  Chłopi żuławscy tylko z nazwy przypominali kmieci z innych regionów Polski. Szlachty tu nie było, nie było więc pańszczyzny a gospodarze lokowani na prawie chełmińskim otrzymywali zwykle 2-4 łany ziemi. Łan to prawie 18 ha. Chłop gospodarował więc na kilkudziesięciu hektarach.

  Bogactwo kłuło w oczy


  Francuski dyplomata w XVII wieku pisał o Żuławach: "Wszędzie rozproszone w niewielkich od siebie odstępach domy wieśniaków, porządnie i wygodnie z cegły zbudowane. Wdzięczne ogrody, role najpiękniej uprawiane, siecią strużek wodnych zamknięte i ogrodzone. Bydła na polach ilość niezmierzona, wsie bardzo liczne". Dwieście lat później Wincenty Pol notował: "Zamożność też tu wielka i przy obyczajach kmiecych bogactwo niezwykłe. Czystość budynków i domów iście holenderska!" Opisując dom gbura żuławskiego zauważył w nim: "kosztowne posadzki, obicia i najwytworniejsze meble - rzeźbione starożytne szafy, zbiory porcelany i naczyń srebrnych - okazałe zwierciadła, kosztowne zegary, drzwi z palisandru i mahonie - firanki i pokrycia mebli z ciężkich jedwabnych materii - na posadzkach kosztowne angielskie dywany - po ścianach obrazy i złocone brązy!" Wprost nie do uwierzenia, że mowa o domostwie chłopskim. Wiele dworów szlacheckich było biedniej urządzonych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama