POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Wszystkie przychodnie na Pomorzu już otwarte. Lekarze...

  Wszystkie przychodnie na Pomorzu już otwarte. Lekarze porozumieli się z ministrem

  rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lekarze pierwszego kontaktu nie przyjmowali m.in. w przychodni na gdańskiej Morenie

  Lekarze pierwszego kontaktu nie przyjmowali m.in. w przychodni na gdańskiej Morenie ©Karolina Misztal

  Po całonocnych negocjacjach w środę rano ogłoszono porozumienie lekarzy z ministrem. Na Pomorzu otwarte dziś były wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. W wielu z nich natychmiast utworzyły się długie kolejki do rejestracji.
  Lekarze pierwszego kontaktu nie przyjmowali m.in. w przychodni na gdańskiej Morenie

  Lekarze pierwszego kontaktu nie przyjmowali m.in. w przychodni na gdańskiej Morenie ©Karolina Misztal

  - Na dziś zarejestrowało się ponad 30 pacjentów, nie licząc osób, które zgłosiły się po recepty - informuje dr Andrzej Dopta, lekarz rodzinny z Przychodni "Aksamitna" w Gdańsku.

  Przychodnia była nieczynna od początku roku. Doktor Dopta nie ukrywa więc, że - zarówno lekarze, jak i cały personel "Aksamitnej" cieszą się, że mogli wrócić do normalnej pracy.

  Zobacz, które przychodnie na Pomorzu były zamknięte na początku stycznia 2015 roku

  Doktor Andrzej Zapaśnik, wiceprzewodniczący PZPOZ, który przebieg negocjacji obserwował w warszawskim hotelu Feliks, gdzie zwykle instaluje się Porozumienie Zielonogórskie, również cieszy się, że porozumienie z Ministerstwem Zdrowia udało się podpisać. Przyznaje, że obie strony poszły na kompromis.

  - Umowy z NFZ będą tak skonstruowane, że zapewnią przychodniom POZ bezpieczeństwo prawne - tłumaczy dr Zapaśnik. - Dla płatnika znów staniemy się partnerami. Wszelkie zmiany wprowadzane do umów przez MZ czy NFZ będą wymagały naszej zgody w formie aneksów, umowy będą podpisywane na rok. Ministerstwo Zdrowia żądało umów "na czas nieokreślony", a wprowadzane do nich zmiany mieliśmy akceptować bez żadnej dyskusji. To były warunki "progowe", które musiały być spełnione, by negocjacje nie utknęły w martwym punkcie jak poprzednio.

  - Otwarte dzisiaj przychodnie prawdopodobnie jeszcze w czwartek podpiszą aneksy do umów na 2015 rok i to na dotychczasowych zasadach, a deklaracje pacjentów, którzy się do nich zapisali - wbrew groźbom ministra Arłukowicza - nie stracą ważności - dodaje dr Zapaśnik.

  Pakietu onkologicznego, którego wprowadzeniu od 1 stycznia 2015 r. lekarze rodzinni tak się sprzeciwiali, nie udało się już wycofać. Ustalono natomiast, że resort powoła specjalny zespół z udziałem ekspertów PZ, który będzie monitorował jego funkcjonowanie. W połowie roku wnioski mają zostać wykorzystane przy modyfikacji tego dokumentu.

  Lekarzom udało się wywalczyć jeszcze jedną korzystną dla pacjentów zmianę. Specjalny zespół przygotuje katalog schorzeń, z którymi pacjent będzie mógł udać się do okulisty czy dermatologa - bez skierowania od lekarza rodzinnego.

  I ostatnia rzecz - choć pieniędzy minister przychodniom nie dołoży (otrzymają 1,1 mld), to rocznie na pacjenta POZ dostanie 140 zł z groszami, a nie 136, jak uzgodniono wcześniej.

  j.gromadzka@prasa.gda.pl

  Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 8.01.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lekarze porozumieli się z ministrem w sprawie ...

   Bez pod-tekstu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Należy sobie życzyć, że w wyniku tego porozumienia "zejście" z powodu "raka" będzie pozbawione bólu. Trudno uwierzyć, że "nauka" w tej sytuacji jest w stanie zaproponować cośkolwiek więcej, ... ,...rozwiń całość

   Należy sobie życzyć, że w wyniku tego porozumienia "zejście" z powodu "raka" będzie pozbawione bólu. Trudno uwierzyć, że "nauka" w tej sytuacji jest w stanie zaproponować cośkolwiek więcej, ... , chociaż powinna!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama