Projekt celników "Porty24h" już działa. Odprawy na granicach...

  Projekt celników "Porty24h" już działa. Odprawy na granicach będą szybsze [ZDJĘCIA]

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku oraz Walery Tankiewicz, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  Szybsze odprawy towarów, elektroniczny obieg dokumentów, a także m.in. możliwość załatwienia wszystkich formalności związanych z cłem i deklaracjami celnymi w jednym miejscu - to przełomowe zmiany wdrażane w trójmiejskich portach przez celników. Jest to przełomowa inicjatywa, która ma skrócić czas odpraw wszystkich towarów na granicy morskiej do maksymalnie 24 godzin.
  W środę w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia celnicy opowiadali, jak zamierzają zwiększyć konkurencyjność polskich portów i odpowiadali na pytania przedstawicieli branży morskiej.

  Dyskusji przysłuchiwał się m.in. Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej. Jego podwładni zapewniali, iż projekt "Porty24h" działa obecnie już nie tylko w Szczecinie, gdzie był testowany, ale uruchomiono go także w obu trójmiejskich portach.


  Tomasz Michalak, koordynator projektu z ramienia Służby Celnej, już pod koniec 2014 roku zdradził, iż system informatyczny, jaki przy tej okazji zamówili celnicy, kosztuje aż 160 mln zł.

  Koszty są duże, jednak korzyści dla przedsiębiorców będą jeszcze większe, a od rewolucyjnych zmian odwrotu nie ma. Usprawnienie pracy na granicy wymusza na celnikach ustawa o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej, zwana też czwartą deregulacyjną, obowiązująca od początku 2015 roku.

  - Skala obrotów trójmiejskich portów, sięgająca już 2 mln TEU rocznie, wymusiła na nas stosowanie rozwiązań informatycznych na najwyższym poziomie - przyznaje Wiesław Struk, dyrektor Izby Celnej w Gdyni. - System "Porty24h" działa więc od 1 stycznia w Trójmieście. Na razie do platformy informatycznej dostęp mają tylko celnicy i pracownicy innych służb granicznych. To nas jednak nie zadowala. W wymianie informacji na potrzeby "Portów24h" uczestniczyć muszą wszystkie zainteresowane podmioty. Dlatego dostęp do platformy informatycznej będą mieli jeszcze w tym roku także m.in. przedsiębiorcy, zarządcy portów i terminali kontenerowych.

  - Z naszych statystyk wynika, iż od 2011 r. średni czas odpraw towarów przez Służbę Celną skróciliśmy z czterech godzin do 13 minut. - mówi Robert Hołubasz, zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Szczecinie. - Mogę śmiało powiedzieć, że jest to stan rzeczy, który powoduje, iż nasz port jest już konkurencyjny w Europie. Ciągle poprawiamy obsługę przedsiębiorców i wspieramy legalny obrót towarów.

  Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku, pytała, kiedy dokładnie przedstawiciele terminali kontenerowych, portów, przedsiębiorców i spedytorów będą mieli dostęp do platformy informatycznej projektu "Porty24h". Wiesław Struk zapewnił, iż stać ma się to w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

  s.szadurski@prasa.gda.pl

  Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 8.01.2015 roku albo kupując e-wydanie gazety

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie widze na sali adamowicza???

   zobrzydzonyPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dlaczego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo