POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Nieprawidłowości w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej....

  Nieprawidłowości w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej. Prokuratura umorzyła postępowanie

  Marcin Lange

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nabywania eksponatów po zawyżonych cenach przez Muzeum Marynarki Wojennej.
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Dużo wskazuje na to, iż w sprawie poważnych nieprawidłowości, jakie miały mieć miejsce w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej w latach 2004-2011, m.in. przy zakupie mało wartościowych eksponatów po wielokrotnie zawyżonych cenach, nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
  Najpierw, po wielomiesięcznym śledztwie, gdyńska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie głównego wątku śledztwa dotyczącego nabywania eksponatów (modeli statków i niektórych obrazów) - przez pracowników muzeum, nie doszukując się znamion oszustwa. Eksponaty kupowane miały być po wielokrotnie zawyżonych cenach, według nieoficjalnych informacji nawet trzydziestokrotnie.
  - Wprawdzie ustalono, że część eksponatów zakupiono po zawyżonych cenach, co potwierdziły między innymi opinie biegłych, jednakże prokuratura stwierdziła, iż sprzedającym na wolnym rynku zależało na tym, aby zbyć eksponaty po jak najwyższej cenie - mówi Witold Niesiołowski, szef gdyńskiej prokuratury.
  - Jeśli natomiast chodzi o kupujących, czyli pracowników muzeum, to wykazali się oni nieudolnością i niewiedzą przy zakupie. To natomiast nie podlega odpowiedzialności karnej, ale służbowej lub dyscyplinarnej.

  Przy okazji wyszło jednak na jaw, iż przy zakupie niektórych z eksponatów dopuszczono się podrobienia ich umów kupna-sprzedaży. Wątek wyodrębniono do osobnego postępowania. Akt oskarżenia wobec odpowiedzialnego za to pracownika muzeum skierowano do Sądu Okręgowego w Gdyni. Ten jednak uznał, iż doszło do wypadku mniejszej wagi i w związku z tym umorzył postępowanie.
  - Nie zgodziliśmy się z takim uzasadnieniem i zaskarżyliśmy tę decyzję sądu - dodaje Witold Niesiołowski.

  Przypomnijmy, że sprawę nagłośnił kmdr por. Andrzej Nowak, ówczesny dyrektor gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej. To właśnie on po objęciu stanowiska zawiadomił prokuraturę, kiedy tylko zorientował się, że mogło dojść do nieprawidłowości.
  Koszt budowy i wyposażenia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wyniósł 18 mln zł. 8 mln zł udało się zebrać fundacji "O dach dla historii Marynarki Wojennej", resztę kwoty stanowiły różnego rodzaju dotacje. Placówkę otwarto 28 listopada 2013 r. Warto dodać, że na jej dokończenie ciągle brakowało pieniędzy, stąd budowa nowego gmachu dla MMW trwała wiele lat, od połowy 2002 roku.

  m.lange@prasa.gda.pl


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parulski & Co

   stop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Zlikwidowac prokurature wojskowa tam siedza jeszcze Stalinowcy!

   Zdjęcie autora komentarza
   To było pewne

   Aldek Szymański

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To było pewne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A moglo byc inaczej?

   Baribal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Skonczylo sie jak zawsze i jak bylo do przewidzenia. Nalezy karac prokuratorskie mendy zawsze skore do ukrecenia lba za przestepstwa swoich znajomkow.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama