NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk: 200 tys. zł grzywny za zajezdnię?

  Gdańsk: 200 tys. zł grzywny za zajezdnię?

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Właściciel, mimo nakazu, nie zabezpieczył zabytku

  Właściciel, mimo nakazu, nie zabezpieczył zabytku ©Tomasz Bołt

  Spółka Easy.pl, gdzie jednym z udziałowców jest Krzysztof Mielewczyk, mąż senator PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, nie wykonała nakazu konserwatorskiego i nie zabezpieczyła budynków XIX-wiecznej zajezdni tramwajów konnych w Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej 535/537.
  Właściciel, mimo nakazu, nie zabezpieczył zabytku

  Właściciel, mimo nakazu, nie zabezpieczył zabytku ©Tomasz Bołt

  W odpowiedzi pomorski konserwator, który kilka dni temu przeprowadził wizję lokalną, zdecydował o "zastosowaniu postępowania egzekucyjnego w administracji". A to oznacza nałożenie na właściciela grzywien, które mogą wynieść łącznie nawet 200 tys. zł (jednorazowo 50 tys. zł). Egzekucją zajmie się urząd skarbowy.

  - Początkowo konserwator rozważał przeprowadzenie remontu i obciążenie kosztami hipoteki budynku, ostatecznie zdecydował jednak, że nikt nie będzie remontował zabytku za właściciela - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków. - Liczymy, że będzie to skuteczne działanie, które sprawi, że właściciel wykona należne obowiązki względem zabytku.

  Przypomnijmy, że konserwator podczas kontroli w lipcu ubiegłego roku stwierdził "znaczną degradację zabytku". Nakazał właścicielowi zabezpieczenie kompleksu, złożenie dokumentacji i programu prac konserwatorskich. Właściciel jedynie postawił ogrodzenie (które wkrótce przewrócono) i zrównał częściowo teren. - Miasto od ponad 3 lat nie zmieniło miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a bez tego nie możemy prawidłowo rozpocząć procesu inwestycyjnego - żalił się w e-mailu do nas w sierpniu ubiegłego roku Krzysztof Mielewczyk [w planach było stworzenie tu zespołu konferencyjno-hotelowego - dop. red.].

  Kolejna kontrola we wrześniu ubiegłego roku zakończyła się nakazem przeprowadzenia (do końca 2010 r.) prac konserwatorsko-budowlanych, m.in. odbudowy korony murów, odtworzenia dachu, planu zabezpieczenia werandy i wykonania dokumentacji technicznej.

  - Nie ma prezesa ani innej osoby, która może udzielać odpowiedzi w tej sprawie - usłyszeliśmy w czwartek w siedzibie spółki Easy.pl.

  Tymczasem ustaliliśmy, że są osoby zainteresowane ewentualnym stworzeniem w obiekcie przychodni. Na terenie zajezdni, w baraku mieszkalnym i budynku (oba w złym stanie technicznym) ciągle mieszka kilka rodzin. Właściciel jeszcze jesienią ubiegłego roku rozwiązał umowę z firmą wywożącą śmieci, zmuszając mieszkańców do organizowania wywozu nieczystości na własną rękę.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   serce mnie boli jak to czytam

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 14

   kto mu to sprzedał i na jakiej podstawie. przeciez krzysio wszystkim gra na nosie bo czuje sie "nie do ruszenia". gdy bylem tam w poblizu na prawde az niesmak sie robi - centrum miasta i taka ruina...rozwiń całość

   kto mu to sprzedał i na jakiej podstawie. przeciez krzysio wszystkim gra na nosie bo czuje sie "nie do ruszenia". gdy bylem tam w poblizu na prawde az niesmak sie robi - centrum miasta i taka ruina :( widocznie liczy na to ze sie ludzie sami wyprowadza, wiatr przewroci, teren sie wyrowna i bedzie mozna ZGOLIC pare milionow szkoda słow :(zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama