Miejsce zabytków jest w bazylice Mariackiej - uważają...

  Miejsce zabytków jest w bazylice Mariackiej - uważają gdańscy radni

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Z ostatniej chwili! Gdańska rada miasta zaapelowała dziś do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie o zwrot gotyckich zabytków należących do Bazyliki Mariackiej oraz wykreślenie ich z inwentarza Muzeum.
  Nieugięty proboszcz, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz

  Nieugięty proboszcz, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz ©Grzegorz Mehring

  Jeszcze niedawno prezydent Gdańska deklarował, że nie chce wikłać się w proceduralny spór między parafią bazyliki Mariackiej a warszawskim Muzeum Narodowym. Ale dziś przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek widzi problem całkiem inaczej. - Temat zabytków nie może być nam obojętny - stwierdza.

  W środę w gabinecie Bogdana Oleszka odbyła się narada, w której z jednej strony uczestniczyło Prezydium Rady Miasta, a z drugiej konserwator zabytków bazyliki Mariackiej Tomasz Korzeniowski, profesorowie Andrzej Januszajtis i Andrzej Zbierski oraz dyrektor gdańskiego Muzeum Narodowego Wojciech Bonisławski.

  Ten ostatni zaproponował polubowne rozwiązanie konfliktu.
  Parafia bazyliki i Muzeum Narodowe zawarłyby porozumienie o współpracy, a zabytki, znajdujące się dzisiaj we wnętrzu świątyni, pozostałyby na swoim miejscu. Projekt ugody ma powstać w ciągu dwóch najbliższych dni.


  We wtorek do ks. Bogdanowicza nadszedł wysłany z warszawskiego muzeum faks z informacją, że w najbliższą środę do Gdańska przyjedzie grupa konserwatorów Muzeum Warszawskiego, aby dokonać oględzin znajdujących się w świątyni dzieł sztuki. - Każda umowa depozytowa zawiera klauzulę mówiącą o tym, że instytucja przyjmująca dzieło sztuki będące własnością Muzeum Narodowego w Warszawie jest zobowiązana udostępnić użyczone obiekty konserwatorom muzeum w celu dokonania przeglądu stanu zachowania - przypomina Katarzyna Wakuła, rzecznik Muzeum Narodowego. - Dzieła, które zostały oddane w depozyt do bazyliki Mariackiej, były oglądane przez konserwatorów z Muzeum Narodowego tylko raz, w 1999 r.

  - Leżałoby w interesie ks. Bogdanowicza, żeby wizytatorzy mogli poznać stan zabytków - doradza prof. Longin Pastusiak, niegdyś poseł SLD, który mocno angażował się w starania o powrót zabytków do Gdańska. Ale proboszcz bazyliki, który konsekwentnie nie zgadza się na sprawowanie przez muzeum konserwatorskiego nadzoru nad obiektami znajdującymi się w Gdańsku, postanowił i tym razem pozostać nieugięty. - Niech Muzeum Narodowe wpuści mnie do swoich piwnic - ripostuje.

  Jakie będą w tej sytuacji kolejne kroki dyrektor Agnieszki Morawińskiej z warszawskiego Muzeum Narodowego? - Po rozważeniu podejmiemy odpowiednie decyzje - wyjaśnia w jej imieniu Katarzyna Wakuła. - Mamy jednak nadzieję, że dla dobra zabytkowych dzieł będących naszą wspólną narodową własnością Kościół w osobach biskupa gdańskiego i proboszcza bazyliki Mariackiej umożliwi i ułatwi konieczne działania będące w zgodzie z prawem oraz przewidziane w umowie.

  W czwartek spór wszedł w kolejną fazę. Rada Miasta Gdańska zaapeluowała nie tylko o pozostawienie w bazylice już przekazanych dzieł, ale także o wydanie tych, które nadal znajdują się w zbiorach warszawskiego muzeum.

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, stoi na stanowisku, że zabytki z bazyliki Mariackiej należą prawnie do gdańskiego Kościoła i tam powinny zostać. Jego zdaniem, w Muzeum Narodowym w Warszawie są też inne obiekty, które zostały zagrabione i powinny wrócić na swoje miejsce, zarówno te z bazyliki, jak i z Pruszcza Gdańskiego.
  - W muzeum w Warszawie jest sala imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, w której można oglądać obrazy, figury, epitafia pochodzące z Pomorza. Znam te dzieła i uważam, że one powinny trafić na swoje miejsce - powiedział wczoraj arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w Radiu Gdańsk.
  Ponadto zdaniem metropolity, rozmowy nie powinny być prowadzone na obecnym szczeblu, a na najwyższym. Wyjaśnieniem tematu zabytków powinien się zająć minister Bogdan Zdrojewski, a nie dyrektor muzeum.
  - To nie ten poziom - stwierdził biskup. - Nie ma też potrzeby, aby z Warszawy do bazyliki przyjeżdżali konserwatorzy. Wszystkie zabytki są pod nadzorem naszych wybitnych fachowców.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Legalnie

   Jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Jakimiż by to Polska zabytkami świeciła gdyby nie te "przejęte" od Niemców?
   Ja to nazywam kradzieżą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabytki "kościelne"

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Oddać kościołowi wszystko. Jego koniec i tak już bliski

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama