Kiełpino. Planują kosmiczną atrakcję dla szkół

  Kiełpino. Planują kosmiczną atrakcję dla szkół

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pierwsze poza Trójmiastem publiczne obserwatorium astronomiczne w województwie pomorskim wybudować chce gmina Kartuzy. Powstać ma w Zespole Szkół w Kiełpinie.


  - Chcemy zwiększyć zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi za pomocą nowoczesnych metod nauczania i prowadzenia doświadczeń - uzasadnia pomysł Mirosława Lehman, burmistrz Kartuz.

  Projekt przewiduje zainstalowanie na dachu szkoły dwóch szklanych kopuł i umieszczenie w nich teleskopów, które pozwolą obserwować zjawiska zachodzące na niebie. Centrum ma być wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia optyczne, a także komputery i sprzęt laboratoryjny.

  Obserwatorium służyć ma uatrakcyjnieniu programu dydaktycznego uczniom z całej gminy, zaś w soboty ma być dostępne dla wszystkich chętnych. Przewidziana jest współpraca z uczelniami i zajęcia prowadzone przez wykładowców i studentów.

  Mirosława Lehman podkreśla, że wybierając lokalizację obserwatorium należało uwzględnić wiele czynników, m.in. widoczność i natężenie światła. Kartuzy nie spełniały wymagań, a najdogodniejszym miejscem okazało się Kiełpino.

  Inwestycja ma być połączona z remontem starej części kiełpińskiej szkoły. Koszt całości oszacowano na ok. 2 mln zł. Większość finansów gmina chce pozyskać ze środków unijnych. Jeśli uda się je zdobyć, budowa ruszy w przyszłym roku.

  Kosmiczna atrakcja w Kiełpinie byłaby pierwszą w województwie, nie licząc Trójmiasta. Podobną inwestycję planuje Malbork. Prywatne obserwatorium ma m.in. jeden z mieszkańców Słupska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama