Budżet województwa pomorskiego na 2015 rok. Najwięcej...

  Budżet województwa pomorskiego na 2015 rok. Najwięcej środków na transport [INFOGRAFIKA]

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Budżet województwa pomorskiego na 2015 rok. Najwięcej środków na transport [INFOGRAFIKA]
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Przemek Świderski

  Samorządowy budżet województwa pomorskiego na rok 2015 został uchwalony w poniedziałek, 19 grudnia 2014 roku. Plan wydatków i wpływów finansowych przyjęli radni pomorskiego Sejmiku Wojewódzkiego.
  W projekcie budżetu zapisano dochody w wysokości 765,1 mln zł, zaś wydatki - 786 mln zł. Już w poniedziałek te kwoty się zmieniły, po uwzględnieniu autopoprawki zarządu województwa.

  - Radni przyjęli budżet, w którym dochody wynoszą 772,3 mln zł, a wydatki: 795,4 mln zł. Deficyt sięga nieco ponad 23 mln złotych - wynika z informacji, które przekazał Henryk Halmann, skarbnik województwa pomorskiego.


  - Nie są to kwoty ostateczne na cały przyszły rok. Będą one co kwartał zmieniane - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Samorząd województwa będzie bowiem zabiegał o zwiększenie wpływów - np. z funduszy zarządzanych centralnie. Korzystać będziemy ze starej puli unijnych dotacji, a także sięgać już po nowe pieniądze.

  Połowa środków na transport  Ważnym przedsięwzięciem będzie ukończenie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

  Od 1 września na tej trasie mają już kursować nowe pociągi - kupione m.in. za pieniądze z budżetu na 2015 r.
  Znaczące wpływy do pomorskiego budżetu pochodzą od funkcjonujących u nas dużych przedsiębiorstw, między innymi od producenta paliw. Jednak zakłócenia na rynku surowców mogą sprawić, że te wpływy będą mniejsze.

  Zdaniem Jerzego Barzowskiego, opozycyjnego radnego pomorskiego Sejmiku, powinniśmy więcej uwagi poświęcać nie tylko metropolii, ale też peryferiom województwa. Tam od kilkunastu lat istnieje największe bezrobocie i tego niekorzystnego zjawiska nie udało się złagodzić.  Więcej na temat budżetu 2015 dla województwa pomorskiego przeczytasz w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 30.12.2014 roku. Elektroniczną wersję gazety znajdziesz na prasa24.pl

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   malo na zdrowie

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Nie za malo na ochrone zdrowia? O 1/3 mniej niz na administracje i o 1/3 mniej niz na kulture.... chyba pomylenie priorytetow!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma pomyłki

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Na zdrowie idzie z NFZ i ministerstwa zdrowia, z budżetu wojewódzkiego niewiele.
   Zobacz, że te 55 mln jest na ochronę zdrowia i politykę społeczną, to nie jest na procedury medyczne.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mimo wszystko

   wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Na same procedury i owszem. Ale na utrzymanie szpitali, których marszałek jest właścicielem i na nowy sprzęt, powinno zostać przeznaczone więcej pieniędzy. Kultura też w dużym stopniu jest...rozwiń całość

   Na same procedury i owszem. Ale na utrzymanie szpitali, których marszałek jest właścicielem i na nowy sprzęt, powinno zostać przeznaczone więcej pieniędzy. Kultura też w dużym stopniu jest finansowana przez gminy i ministerstwo. To samo dotyczy oświaty i edukacji - szkoły należą głównie do gmin, marszałek płaci pewnie za różnego rodzaju programy edukacyjne, a i tak jest to znacznie więcej niż na ochronę zdrowia w województwie, które wykazuje niemal najwyższą zachorowalność na nowotwory. Transport - przewozy regionalne i owszem, ale już do remontów istniejących linii kolejowych marszałek dopłaca z własnej woli. A szpital na Zaspie aż się prosi o dofinansowanie - tomograf komputerowy przedpotopowy, blok operacyjny - lepiej nie mówić, informatyzacja utkwiła w martwym punkcie - patrz kilkudziesięciometrowe kolejki do rejestracji. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama