Prezydent Bronisław Komorowski odpowiedział na petycję w...

  Prezydent Bronisław Komorowski odpowiedział na petycję w sprawie terenów po Stoczni Gdańskiej

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bronisław Komorowski odpowiedział na apel w sprawie terenów po Stoczni Gdańskiej

  Bronisław Komorowski odpowiedział na apel w sprawie terenów po Stoczni Gdańskiej ©Tomasz Bołt/archiwum

  Prawie 1400 osób, w tym między innymi Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos czy Zbigniew Bujak podpisało petycję, w której proszą o nadanie terenom po Stoczni Gdańskiej statusu Pomnika Historii. Prezydent RP odpowiedział na apel.
  Bronisław Komorowski odpowiedział na apel w sprawie terenów po Stoczni Gdańskiej

  Bronisław Komorowski odpowiedział na apel w sprawie terenów po Stoczni Gdańskiej ©Tomasz Bołt/archiwum

  "Szanowny Panie Przewodniczący!
  Szanowny Panie Prezydencie!


  Tereny Stoczni Gdańskiej pozostają jednym z najbardziej wymownych symboli polskiej drogi do wolności. Są rozpoznawalne na całym świecie, nazywane „bijącym sercem wolnej Polski”. W ubiegłym tygodniu otrzymałem petycję w sprawie uznania ich za Pomnik Historii. Zwracam się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które to umożliwią.


  Zachowanie zabytkowych dźwigów, budynków, hal, pozostałych elementów przemysłowego krajobrazu uważam za patriotyczne zobowiązanie, a tworzenie Parku Kulturowego w tym miejscu uznaję za inicjatywę o kardynalnym znaczeniu. Stocznia Gdańska jako pierwszy teren poprzemysłowy objęty tą formą ochrony znów będzie lekcją dla świata.

  Rozebranie jednej z hal stoczniowych w dniu 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uważam za dotkliwy przejaw braku szacunku dla historycznego dziedzictwa nowoczesnej Polski. Ubolewam, że doszło do tego w jubileuszowym roku 25-lecia Wolności. To rok nie tylko wspólnego świętowania wolności, ale też wspólnej refleksji nad jej mądrym zagospodarowaniem. Inwestycje służące kolejnym pokoleniom muszą uszanować historyczny dorobek „Solidarności”.

  Szanowny Panie Przewodniczący,
  Szanowny Panie Prezydencie!

  Mam świadomość, jak trudne są negocjacje z obecnymi właścicielami tego terenu oraz jak długo trwają konserwatorskie prace ewidencyjne. Dialog między inwestorem a konserwatorem jest zawsze wyzwaniem. Zanim krajobraz postoczniowy uzyska ochronę z mocy prawa, ochrona ta jest naszym moralnym zobowiązaniem. Tu rodziła się współczesna tożsamość Gdańska i suwerennej Polski. Jestem przekonany, że mogę liczyć w tej sprawie
  na Państwa zaangażowanie.  Bronisław Komorowski

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej''

  Czytaj więcej: 1400 osób podpisało się pod apelem do prezydenta Komorowskiego ws. terenów b. Stoczni Gdańskiej


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gosc

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie do konca rozumiem (ani nie przemawia to dmnie) takie podejscie, ze jesli pewne obiekty chyla się ku upadkowi to przesadą jest ich ratowanie (to oczywiscie zalezy takze od tego o jakich...rozwiń całość

  Nie do konca rozumiem (ani nie przemawia to dmnie) takie podejscie, ze jesli pewne obiekty chyla się ku upadkowi to przesadą jest ich ratowanie (to oczywiscie zalezy takze od tego o jakich obiektach myslimy). Stoccznia toniewatpliwie olbrzymie piejadze ale i wazny element systemu gospodarki, ktoą panstwo albo bedzie miec albo nie. Poza tym co to znaczy, ze Polska nie bedzie nowoczesna bo caly czas ktos mowi o kombatantach, martyrologi i historii? Pilsudski kmiedys powiedział, że Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Polecam zastanaowienie sie nad tymi slowami

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zachodzi retoryczne pytanie, jak u bookmacherów stawiać: Komorowski, Kalisz, Palikot, Duda?

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja z rodziną i przyjaciółmi stawiamy tak:
  1. wariant: Duda & Kalisz w II-giej rundzie! A rundę wygrywa Mr Duda – 53:47
  2. wariant: Duda & Komorowski w II-giej rundzie! I tą rundę wygrywa Mr Duda...rozwiń całość

  Ja z rodziną i przyjaciółmi stawiamy tak:
  1. wariant: Duda & Kalisz w II-giej rundzie! A rundę wygrywa Mr Duda – 53:47
  2. wariant: Duda & Komorowski w II-giej rundzie! I tą rundę wygrywa Mr Duda – 58:42

  I nieco z cyklu „Zakazane treści, bo logiczne i prawdziwe”:

  (...) Witold Gadowski ... "Rok 2015 musi być rokiem wytężonej pracy Polaków. Bo Polacy muszą odrestaurować swoje myślenie o państwie, nie zrobią tego za nas samozwańcze „elity”. Oni nigdy nie odważyli się myśleć samodzielnie, powtórzę - oni potrzebują możnych protektorów, którzy dyktują im zadania spoza granic naszego kraju ... Czego najbardziej brakuje naszej Polsce? Elit – odpowiecie. Tak, to poza sporem, elity może nawet i przetrwały, ale nie są na należnych im miejscach, te okupują bowiem samozwańcy napędzani bateriami poparcia płynącego zza granicy ... Największym jednak brakiem dzisiejszej Polski jest zniszczenie ośrodków wytwarzających polskie idee. Bolszewicy dobrze wiedzieli co czynią, wytracając wszystkich, którzy byli zdolni do tworzenia idei zagrzewających Polaków do walki. To często byli ludzie nie do zastąpienia, pozostała po nich ziejąca pustka, którą wypełnili ludzie wyhodowani przez „GW” i TVN ... Musimy, zapełnić wreszcie tą pustkę, odbudować polskie idee, sprawić, że staną się one klarowne, zrozumiałe i – co najważniejsze – żywe. Oni tego się boją najbardziej .. Dlatego codziennie zalewają nas, z tych swoich tefauenów, ideowym kiczem, ideowym mułem, ideową pornografią ściąganą z pseudointelektualnych spelun całego świata ... Chcą nas tym samym impregnować tak, że w momencie gdy pojawią się prawdziwe, polskie idee, my już ich nie dostrzeżemy, będziemy nieczuli na moment, gdy na dnie popiołu błyśnie „prawdziwy dyjament” ... Rok 2015 musi być rokiem wytężonej pracy Polaków. Bo Polacy muszą odrestaurować swoje myślenie o państwie, nie zrobią tego za nas samozwańcze „elity”. Oni nigdy nie odważyli się myśleć samodzielnie, powtórzę - oni potrzebują możnych protektorów, którzy dyktują im zadania spoza granic naszego kraju ... Tylko potrzeba podniesionych głów, tylko potrzeba tych, którzy wiernie pójdą (...)

  (...) "Ziemkiewicz miał zostać kandydatem Ruchu Narodowego na prezydenta. „Być może rzeczywiście byłbym najlepszym człowiekiem. Odmówiłem ze względów osobistych…” Mam rodzinę mam dzieci, muszę o nich myśleć. A ogłoszenie takiej decyzji byłoby biletem w jedną stronę ... Ciągle się jednak przed tym wzdragam ... Gdybym się kierował sprawami publicznymi, to sądzę, że takie połączenie Ruchu Narodowego i KNP byłoby bardzo dobre dla Polski i dawałoby jakąś szansę i nadzieję. Być może rzeczywiście byłbym najlepszym człowiekiem, żeby to zrobić (...)

  (...) "Skutki afery taśmowej wciąż są widoczne. „Nie wiemy, którzy z polityków nadal są szantażowani…” Mamy kilka elementów w tej sprawie - przede wszystkim potencjał szantażu i trzymania za gardło, co po prostu wciąż może mieć miejsce. Nie wiemy, którzy z polityków są szantażowani i jak to wpływa na ich decyzje. Kryzys państwa - choć wyciszony ... Redaktor naczelny tygodnika „.....” zwrócił przy tym uwagę, że jednym z efektów ujawnienia podsłuchów mogła być przyspieszona decyzja Donalda Tuska o wyjeździe do Brukseli ... Pojawia się pytanie, czy odejście Donalda Tuska do Brukseli nie było z tym związane. Tusk zmierzył się z problemem, którego nie mógł udźwignąć. Ta afera miała wiele pięter: biznesowe, polityczne ... „brukselski awans” Tuska ma wymiar jedynie finansowy, pozbawiony realnego wpływu na politykę ... Żaden z istotnych polityków europejskich nie kandydował na tę funkcję, bo ona w porównaniu z premierostwem kraju, ojczyzny, jest niewiele warta. Nie zamieniłbym funkcji premiera ważnego kraju na sekretarza w Radzie Europejskiej (...) I uwaga, artykuły w całości są w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odPOwiedzial

  cep (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  z Bulu i nadziejom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmyła.

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Zwrotnicowa z prostym nosem , niech nie ściemnia że potrafi się podpisać !!! Co to "intelektualne" monstrum , potrafi innego, oprócz darcia dzioba ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozebtrać to badziewie i Komorowskiemu pod pałac zawieść.

  koper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Polska nigdy nie będzie nowoczesnym krajem. Cały czas jakaś martyrologia, wspomnienia, kombatanci i biadolenie nad historią. mam to w d...pie Stocznię, Wałęsę, Solidarność i tych kombatantów. Chcę...rozwiń całość

  Polska nigdy nie będzie nowoczesnym krajem. Cały czas jakaś martyrologia, wspomnienia, kombatanci i biadolenie nad historią. mam to w d...pie Stocznię, Wałęsę, Solidarność i tych kombatantów. Chcę nowoczesnego Gdańska. Proponuję petycje i referendum o zaoranie tego badziewia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amnezja jest zarazliwa!

  chris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Komorowski musi byc chory na amnezje bo nic nie pamieta.............czy moze dalej pelnic stanowisko Prezydenta!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak Tusk and Bieńkowska potrzebowali propagatorów Ich talentów... zaprzyjaźnili się z tvn i gw

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  A co natychmiast poskutkowało i tym:

  • rzeczone Duo dalej ma po kilkanaście tysięcy m-nie, ale teraz w papierze euro
  • tvn od teraz na sprzedaż, naiwnym
  • gw żyje dalej z podarków, bo biluletyn...rozwiń całość

  A co natychmiast poskutkowało i tym:

  • rzeczone Duo dalej ma po kilkanaście tysięcy m-nie, ale teraz w papierze euro
  • tvn od teraz na sprzedaż, naiwnym
  • gw żyje dalej z podarków, bo biluletyn mało kto czytuje i się w nim ogłasza

  Również i wystawcy tej komicznej petycji, pt. „My kierujemy prośby do Boga, a Bóg wysłucha i wyczaruje kasę”, jak i sam adresat petycji, naprawdę potrzebują bardzo wielu zaprzyjaźnionych organów medialno-prasowych. W innym razie utracą dziesiątki milionów od kapitałodawców-podatników na rzecz przejrzystych i pilnych PiSowczyków. Nota bene, którzy mają swoje stałe min. 38%, i co przy permanentnie złej prasie

  No i przy okazji tak nieco ze stałego cyklu „Zakazane treści, bo logiczne i prawdziwe”:

  (...) "Epidemia amnezji. Premier nie pamięta o ZSL, prezydent o aneksie do raportu z likwidacji WSI, a Sikorski o spotkaniu Tusk-Putin ... Wśród rządzących Polską panuje najwyraźniej niebezpieczna epidemia. Wtorkowa konferencja pani premier udowodniła, że kolejny polityk z najwyższego szczebla polskich władz ma kłopoty z pamięcią ... Prezydent Bronisław Komorowski podczas przesłuchania przed sądem stwierdził, że nie pamięta, czy przeczytał aneks do raportu z likwidacji WSI. Nie wie, czy przeczytał dokument dotyczący wielu ludzi związanych z panem prezydentem. A przecież, jak sam Komorowski przekonywał, raport miał być poświęcony w dużej części właśnie jemu. Skąd o tym wiedział, skoro raportu nie czytał? To zadanie dla zajmujących się zawodowo logiką. Komorowski podczas przesłuchania mówił zresztą, że przeprasza, ale „nie zapamiętał” oskarżonego w procesie Wojciecha Sumlińskiego ... Druga osoba w państwie też ma kłopoty z pamięcią. Radosław Sikorski zasłonił się dziurami w pamięci, gdy natrętni dziennikarze dopytywali go o szokujące tezy (związane z propozycją „rozbioru” Ukrainy) postawione w wywiadzie dla „Politico”. Pan marszałek tłumaczył wówczas, że zagranicznym mediom powtórzył rozmowę Tusk-Putin, przy której go nie było, a następnie stwierdził, że… nie było samej rozmowy ... Skoro trzy osoby z samego szczytu władzy w Polsce mają problemy z pamięcią w tak istotnych sprawach, to nie ma się co dziwić Sławomirowi Nowakowi, który na procesie w sprawie jego zegarka przyjął linię obrony związaną z brakiem pamięci. Były minister nie pamiętał, gdzie przekazał koledze pokaźną kwotę na zakup zegarka. Nie pamiętał, kiedy Piotr Wawrzynowicz przekazał mu zegarek. Nie pamiętał, kto negocjował rabat na zegarek. Nie pamiętał wreszcie, ile kosztował" (...) I uwaga, artykuł w całości znajduje się w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Chhabia locuta, causa finita"?

  AJB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Piękna rzecz, jak mawia R.A.Z. tylko fajnopolactwo potrafi taką grafomańską epistołę wyprodukować! Gajowy Bronek zrobił cuś co powinno wzbudzić zachwyt w mendiach z okolic Czerskiej i Wiertniczej....rozwiń całość

  Piękna rzecz, jak mawia R.A.Z. tylko fajnopolactwo potrafi taką grafomańską epistołę wyprodukować! Gajowy Bronek zrobił cuś co powinno wzbudzić zachwyt w mendiach z okolic Czerskiej i Wiertniczej. Mianowicie "odwrócił Palikota ogonem" i na apel celebrytów "szczerze zatroskanych ruinami kolebki" i z "rozdupceniem" (jak mawia z "koleji" wzorcowy wybiórca PO, Ferdek Kiepski) ukochanej "Stoczni im Lenina" - tu kłania się Budyń walczący o te literki z bramy jak o niePOdległość ze związkowcami- NIC NIE MAJĄCYMI WSPÓLNEGO odpowiada ... apelem o pomoc w pochylaniu się "z troskom" do tych co doń ten apel wystosowali! Jak mawiał znany z PRyLu "dzielnicowy Bambuła" );
  "To się PO prostu w PALE NIE MIEŚCI"!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale ten Prezydent pięknie chrzani

  Nairam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  i w dodatku chrzan ten kieruje do jednego a w najlepszym do dwóch - do przewodniczącego i siebie samego. Patetyczne słowa pasowałyby do rzeczywistości z przed 20 lat. Obecna rzeczywistość jest...rozwiń całość

  i w dodatku chrzan ten kieruje do jednego a w najlepszym do dwóch - do przewodniczącego i siebie samego. Patetyczne słowa pasowałyby do rzeczywistości z przed 20 lat. Obecna rzeczywistość jest porażająca. Tereny po stoczniowe są już dawno wyprzedane przez P. Adamowicza a pieniądze za nie uzyskane "przepuszczone" na inwestycje typu stadion i jemu podobne. Mowa Prezydenta byłaby
  dobrą gdyby wypowiedziana była 20 lat temu a dziś można ją przyjąć jako przedwyborczy balsam na obolałe nogi.
  Za zaawansowane zaorywanie Stoczni Gdańskiej odpowiedzialnych jest dużo więcej osób niż tylko P. Adamowicz, któremu o dziwo nikt w tym nie przeszkadzał. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  delikatna sugestia

  uważny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  Może niech ci wszyscy mądrzy odkupią te tereny od właścicieli i sami je utrzymują za własne, a nie publiczne pieniądze. Wystarczy już topienie setek mln zł w tą stocznię. ps. Mogą też ewentualnie...rozwiń całość

  Może niech ci wszyscy mądrzy odkupią te tereny od właścicieli i sami je utrzymują za własne, a nie publiczne pieniądze. Wystarczy już topienie setek mln zł w tą stocznię. ps. Mogą też ewentualnie dopytać Rydzyka czy mu coś zostało z tej kasy co to ją zbierał na ratowanie stoczni. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo