POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Shopping na ratunek szopki

  Shopping na ratunek szopki

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Shopping na ratunek szopki

  ©Dariusz Szreter

  W roku pańskim 1987 po raz pierwszy postawiłem stopę na zielonych łąkach Albionu. Wśród licznych rzeczy, które zadziwiły tam przybysza z PRL, była też telewizyjna wiadomość, nadana (jak nietrudno obliczyć) w połowie września, głosząca, że do Bożego Narodzenia zostało już dokładnie sto dni. - Kpi czy o drogę pyta? - myślałem, gapiąc się na spikera. Bo niby skąd, wychowany w kulturze wiecznych braków na rynku, mogłem wiedzieć, że okres przedświąteczny to największe żniwa dla handlowców?
  Shopping na ratunek szopki

  ©Dariusz Szreter

  Powróciwszy do Londynu dwie dekady później, zdziwiłem się już trochę mniej, kiedy na początku sierpnia, w słynnym Harrods trafiłem do otwartej właśnie tego weekendu ogromnej sali z akcesoriami bożonarodzeniowymi. Na zewnątrz upał, spalona niemal na proch trawa w Hyde Parku, a tu z głośników płynie "Let It Snow", a wokół piętrzą się bombki, pluszaki, skarpety (w nich Mikołaj zostawia Anglikom prezenty), sweterki w reniferki... Kupiłem nawet na pamiątkę gustowną czarną bombkę, która po bliższych oględzinach w domu okazała się być... "made in Poland".

  Komercjalizacja świąt to temat tak oklepany, że nie byłoby warto o nim wspominać, ale kto wie, czy nie nabierze wkrótce nowego, nieoczekiwanego wymiaru. Oto w Europie Zachodniej coraz wyraźniej pojawiają się tendencje do "światopoglądowej neutralizacji" Bożego Narodzenia, w imię multikulturalizmu.

  Co i rusz dochodzą nas informacje, a to o odwołaniu jasełek we włoskiej szkole, a to o proteście mieszkańców przeciw choince w ich (imigranckiej) dzielnicy Kopenhagi, a to - ostatnio - sądowy zakaz ustawienia szopki w jednym z francuskich merostw. Nawet u nas jeden z "poświęconych" portali dopatrzył się braku słowa "Boże Narodzenie" w świątecznej reklamie pewnego dyskontu i z tego powodu nawoływał do jego bojkotu. Raczej bezskutecznie. Dużo większą siłę oddziaływania okazała się mieć informacja, że w porównaniu cen różnych sklepów wielkopowierzchnio-wych ten wypada akurat najsłabiej. Czyli najdrożej.

  Bo jeśli coś ma uratować tradycyjne święta Bożego Narodzenia, to nie święte oburzenie na ich komercjalizację, ale ta komercjalizacja właśnie. Nie wierzycie? To zapytajcie Mohameda Al-Fayeda, byłego właściciela Harrodsa.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Megaloman

   Rumcajs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Pendolino - nowa katastrofa PO. Superpociąg Nowaka oraz spółki psuje się i spóźnia" - to jest dopiero szopka , a jaki "szoping"- po polsku to się chyba nazywa zakupy!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielka płycizna

   wk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Bo jeśli coś ma uratować tradycyjne święta Bożego Narodzenia, to nie święte oburzenie na ich komercjalizację, ale ta komercjalizacja właśnie. Nie wierzycie? To zapytajcie Mohameda Al-Fayeda,...rozwiń całość

   "Bo jeśli coś ma uratować tradycyjne święta Bożego Narodzenia, to nie święte oburzenie na ich komercjalizację, ale ta komercjalizacja właśnie. Nie wierzycie? To zapytajcie Mohameda Al-Fayeda, byłego właściciela Harrodsa"- kpisz czy o drogę pytasz autorze artykułu? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama