POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Konkurs na "Rodzinną opowieść wigilijną" wygrała...

  Konkurs na "Rodzinną opowieść wigilijną" wygrała ośmioosobowa rodzina Kozickich z Kolbud ZDJĘCIA

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rodzina Kozickich z Kolbud w pełnym, ośmioosobowym składzie. Od lewej: Cezary, Ola, Małgosia, Ignaś, Anielka, na kolanach u mamy Katarzyny, tata Krzysztof
  1/7
  przejdź do galerii

  Rodzina Kozickich z Kolbud w pełnym, ośmioosobowym składzie. Od lewej: Cezary, Ola, Małgosia, Ignaś, Anielka, na kolanach u mamy Katarzyny, tata Krzysztof i Franciszek. W takim składzie nie ma nudy, rutyny, a ich dom cały dzień tętni życiem. Z drugiej strony, uważają, na własnym przykładzie, że współczesne społeczeństwo nie jest przygotowane na tak duże rodziny
  ©Karolina Misztal

  Pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej "Rodzinna opowieść wigilijna" zdobyła ośmioosobowa rodzina Kozickich z Kolbud. Nie spodziewali się wygranej.
  Ola, lat dwadzieścia, jest studentką Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Obecnie, na rocznym urlopie dziekańskim, wyjechała do Holandii, gdzie uczy się w Eindhoven wzornictwa przemysłowego.

  Małgosia, 15 lat, trzecia klasa gimnazjum. Humanistka, z zamiłowaniem do historii. Chociaż nic nie jest powiedziane - doszła do powiatowego etapu olimpiady matematycznej.

  Cezary, 12 lat. Uzdolniony sportowo, w każdej dziedzinie, zwłaszcza lekkoatletycznie.
  - Tylko w szachy nie gram - oznajmia.

  Franciszek, 10 lat. Też interesuje się historią.

  Ignaś, cztery lata. Elokwentny, bardzo grzeczny.

  Anielka - cztery i pół miesiąca. Jedno z najlepiej zachowujących się niemowląt, jakie spotkałam. Pogodna, uśmiechnięta.
  Ich matka, Katarzyna Kozicka z Kolbud, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie gdańskiego Caritasu dla wielodzietnych rodzin na najciekawszą pracę literacką "Rodzinna opowieść wigilijna".

  Czytaj też: Pomorze: Konkurs na "Rodzinną opowieść wigilijną" rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

  Katarzyna: - Kiedy już napisałam naszą rodzinną opowieść wigilijną, pomyślałam, że nie spełnia ona wymogów konkursu. Bo nie jest to utwór literacki. Raczej świadectwo. Nic przecież nie wspominam o rodzinnej tradycji świątecznej, raczej o bardzo osobistych przeżyciach. Ale każde z tych słów gdzieś wcześniej zrodziło się w moim sercu. I tak między kolejnymi karmieniami Anielki zaczęłam pisać...
  Nie spodziewała się wygranej.

  Przypadki babci Anieli

  Rodzina Katarzyny od pokoleń mieszkała w Kolbudach i okolicach. Kasia była małą dziewczynką, gdy pierwszy raz usłyszała dramatyczną historię Anieli. I choć tata Katarzyny nie jest osobą wylewną i dość oszczędnie opowiadał o dzieciństwie, jego córka powoli, ze skrawków ojcowskich opowieści, tkała obraz życia nieznanej babci.
  - Babcia, z domu Goszka, wychowała się w bardzo religijnej rodzinie - mówi Katarzyna. - Jej męża w czasie wojny wcielono do Wehrmachtu, a ona została sama z małymi dziećmi - moim tatą i jego bratem, Henrykiem. Była prawdopodobnie w ciąży z wujkiem Henrykiem, gdy z moim czteroletnim ojcem musiała pieszo uciekać 19 kilometrów z Brętowa do Starej Piły. Tata opowiadał, że cudem przeżyli bombardowanie. Babcia wraz z rodziną modliła się do figurki Matki Boskiej z Lourdes, do dziś traktowanej przez niego jak relikwia, gdy bomba przebiła dach, strop domu, wypadła na werandę i zatrzymała się w ogrodzie, nie wybuchając.

  W 1945 roku epidemia tyfusu w Gdańsku i okolicznych wsiach zabijała tysiące ludzi. Zachorował też brat Anieli z całą rodziną. Choć ostrzegano ją przed ryzykiem, pielęgnowała i doglądała wszystkich chorych. Zapłaciła za to najwyższą cenę - zmarła na tyfus w Wigilię 1945 roku, osierocając pięcioletniego Wernera i kilkumiesięcznego Henia.
  Chłopcami zaopiekowała się siostra Anieli, Leokadia Klęczkowska z mężem. Ich ojciec osiadł w Niemczech. Kilkanaście lat później pojawiła się możliwość wyjazdu chłopców do ojca. Werner w imieniu swoim i brata musiał odmówić.
  Wspomnienie młodej kobiety, która poświęciła życie dla bliskich, często wracało do Katarzyny. I teraz, gdy na świat przyszła Anielka, Kasia wie, że nic się nie dzieje przypadkiem.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama