Rejsy po gospodarce. Zaufanie do kontroli

  Rejsy po gospodarce. Zaufanie do kontroli

  Piotr Dominiak, ekonomista

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To, że kontrola jest podstawą zaufania, wiedział już Włodzimierz Lenin. I nie miał żadnego problemu z rozstrzygnięciem dylematu: ile zaufania, a ile kontroli. Nie twierdzę, że premier Ewa Kopacz reprezentuje w tej kwestii pogląd zbliżony, ale jej decyzja o powołaniu czterech pełnomocni-czek mających de facto nadzorować cztery ministerstwa jest co najmniej dziwna.
  Piotr Dominiak

  Piotr Dominiak

  Relacje pomiędzy zaufaniem i kontrolą są od dawna przedmiotem badań specjalistów od zarządzania. Lech Górniak i Marek Motyka, psycholodzy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w artykule "Wymiar zaufanie-kontrola jako dwubiegunowy czynnik efektywności organizacji" piszą, iż być może nie istnieje precyzyjne i eleganckie rozwiązanie tego problemu. Mają rację. Zwracają jednak uwagę, że kontrola osłabia proaktywne postawy ludzi. Przywołują najwyższy autorytet w dziedzinie zarządzania - Petera Druckera, który pisał: "Dziś bardzo wiele się mówi o »nadawaniu uprawnień« i »upełnomocnianiu«. Terminy te wyrażają odchodzenie od organizacji opartej na wydawaniu poleceń i kontrolowaniu, ale są w podobnym stopniu powiązane z władzą i stanowiskiem, jak stare terminy »wydawanie poleceń« i »kontrola«. Zamiast nich powinniśmy mówić o odpowiedzialności i wkładzie".

  Pani premier zapewne nie chce być uważana za zwolenniczkę stylu nakazowego. I dlatego "upełnomocniła" osoby, do których ma zaufanie. Do ministrów i wiceministrów pewnie też ma (bo inaczej by ich przecież nie powoływała), ale okazuje się, że nieco mniejsze. Na tyle mniejsze, że woli ich samopas nie puszczać.

  Zwróćmy uwagę na ostatnie zdanie cytatu z Druckera o odpowiedzialności i wkładzie. Jaki będzie wkład w realizację obietnic z expose konstytucyjnych ministrów, a jaki premierowskich pełnomocników? Kto poniesie odpowiedzialność, jeśli czegoś nie uda się zrealizować? Trudno pozbyć się podejrzeń, że manewr dokonany przez Ewę Kopacz ma na celu zrzucenie sporej części odpowiedzialności za ewentualne fiasko zmian na innych. I to na możliwie duże grono osób. Będzie mogła powiedzieć: "Zrobiłam, co mogłam. Rzuciłam na front dodatkowe siły, zwiększyłam nadzór, wykazywałam czujność. Nie wyszło, nie moja wina".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   domi...

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Cwana" Bestia" z tej lekarki! Córka szwaczki , ojca tokarza z Radomia wzmocniło bezwzględność decyzji ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama