Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Lublina 2015: We wtorek radni będą głosować nad finansami na przyszły rok

Artur Jurkowski
We wtorek radni będą głosować nad finansami Lublina na przyszły rok
We wtorek radni będą głosować nad finansami Lublina na przyszły rok DS
- To będzie nietypowy budżet. W ciągu 2015 r. będzie wielokrotnie poprawiany i uzupełniany, m.in. w związku z tym, że obecnie nie mamy jeszcze dostępu do środków unijnych na lata 2014-2020 - zapowiedział w poniedziałek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek miejscy radni będą głosować nad przyszłorocznym budżetem Lublina. Wynik jest raczej przesądzony. Koalicja prezydencka dysponuje wystarczającą liczbą głosów, aby przyjąć uchwałę.

Największą zmianą w stosunku do pierwotnej wersji projektu budżetu jest obcięcie planowanych wydatków na przebudowę placu Litewskiego. Tę inwestycję ratusz przesuwa o rok. - Bez dofinansowania z UE wszystkie prace musielibyśmy finansować z kredytu. To nieracjonalne - wyjaśniał Żuk.

"Zaoszczędzone" na placu środki trafią m.in. na przebudowę ulic Romantycznej, Symfonicznej, Trześniowskiej, na budowę sali koncertowej w szkole muzycznej przy ul. Narutowicza.

Na liście drogowych inwestycji nie znalazła się za to budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Krochmalna - Diamentowa. Ostateczną decyzję ratusz uzależnia od opinii policji. - Jeśli będzie pozytywna, to sygnalizacja będzie zrobiona - deklarował prezydent Żuk.

Na dodatkowe fundusze może liczyć MOSiR. Chodzi o 3,5 mln zł w ramach podniesienia kapitału spółki. - Trafią na inwestycje. W żadnym wypadku nie są to środki na utrzymanie stadionu - zastrzegł prezydent Żuk.

Projekty z budżetu obywatelskiego trafią do miejskiego

13 projektów, na które nie starczyło pieniędzy w budżecie obywatelskim, będzie realizowanych w ramach przyszłorocznych inwestycji miejskich.

Na liście są m.in. budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Mełgiewskiej z ul. Frezerów, przebudowa mostu na ul. Głównej, budowa ul. Wygon.

- Ale też przebudowa ul. Kuronia. O tę inwestycję zabiega kilka wspólnot mieszkaniowych i nie miałaby szans przebić się w głosowaniu mieszkańców nad budżetem obywatelskim - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ratusz przedstawił też w poniedziałek dane statystyczne dotyczące głosowania w pierwszej edycji lubelskiego budżetu obywatelskiego. - W głosowaniu chętniej uczestniczyły kobiety niż mężczyźni - wskazał Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Lublina.

Z 209 420 głosów oddanych na poszczególne projekty, 118 993 należało do kobiet. - Mężczyźni wybierali głównie projekty inwestycyjne, kobiety - tzw. projekty miękkie - dodawał Choroś.

W 2015 r. pula budżetu obywatelskiego w Lublinie wynosi 10 mln zł. - W kolejnej edycji, w 2016 roku, będzie dwa razy większa - zapowiedział Krzysztof Żuk.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski