Nie żyje Joe Cocker. Wokalista miał 70 lat

  Nie żyje Joe Cocker. Wokalista miał 70 lat

  Jowita Łuczak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Joe Cocker zmarł w wieku 70 lat
  1/2
  przejdź do galerii

  Joe Cocker zmarł w wieku 70 lat ©Thesupermat / praca własna / CC BY-SA 3.0

  John Robert Cocker to artysta legendarny, który zajmuje niezwykle ważne miejsce w historii muzyki rockowej. Urodził się 20 maja 1944 roku w Sheffield w Anglii.  Pierwsze kroki w karierze muzycznej Cocker stawiał już jako 15-latek w The Cavaliers (grupa założona przez jego brata Victora) gdzie grywał ukryty pod pseudonimem Vance Arnold. Później dołączył do grupy Vance Arnold & The Avengers.


  Swoją własną formację The Grease Band założył dopiero w połowie lat 60. Ten etap w życiu zawodowym był owocny, wtedy to bowiem Joe został zauważony przez producenta Denny Cordella. Ich współpraca zaowocowała wydaniem pierwszej płyty gwiazdy "With A Little Help From My Friends".

  Kolejne sukcesy i kroki ku sławie przyniósł artyście udział w słynnym amerykańskim programie telewizyjnym "Ed Sullivan Show" w 1969 r. Wtedy to posypało się mnóstwo propozycji koncertów, a nawet propozycja udziału w festiwalu Woodstock w sierpniu tego samego roku. To właśnie podczas tego festiwalu Cocker podbił serca wszystkich Amerykanów słynnym wykonaniem "With A Little Help From My Friends" McCartneya i Lennona.

  Lata 70. upływały muzykowi pod znakiem koncertów na całym świecie. Stał się prawdziwą międzynarodową gwiazdą i powoli przechodził do historii. Lata te jednak okazały się dla niego ciężkim okresem, zmagał się bowiem z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków.

  Po kilku ciężkich latach, Cocker ponownie zawitał na listach przebojów, nagrał album "A Luxury You Can Affort" i pokazał światu, który spisał go już na straty, że to nie koniec jego kariery. Faktycznie, kolejne płyty były równie udane. W latach 80. grano takie przeboje jak" Sweet Little Woman", czy "Unchain My Heart".

  Lata 90. przyniosły wokaliście kolejne słynne krążki: "Night Calls", "Have A Little Faith", "Organic". Joe Cocker ponownie zawitał na festiwalu Woodstock i wystąpił chociażby przed brytyjską rodziną królewską w czasie "Princes Trust Gala". Brał też udział w "Konzert for Berlin", czyli w koncercie poświęconemu zburzeniu muru berlińskiego.

  Joe Cocker wydał w sumie 22 płyty studyjne.

  Muzyk wielokrotnie koncertował w Polsce:
  - w roku 2000. promując album No Ordinary World
  - w roku 2002 podczas trasy promującej płytę Respect Yourself
  - 5 lipca 2002 na stadionie Pogoni w Szczecinie
  - 24 czerwca 2007 wystąpił w poznańskiej Arenie
  - 13 i 14 sierpnia 2007 w Krakowie i Gdyni
  - 10 grudnia 2007 na warszawskim Torwarze
  - 19 września 2010 wystąpił w polskiej edycji "Tańca z gwiazdami"
  - 6 października 2010 wystąpił we wrocławskiej Hali Stulecia
  - w 2013 roku w Sali Kongresowej w Warszawie

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama