NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  NIK: Gdański Uniwersytet Medyczny pozytywnie z minusem

  NIK: Gdański Uniwersytet Medyczny pozytywnie z minusem

  Artur S. Górski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  NIK skontrolowała nadzór nad badaniami klinicznymi prowadzonymi w szpitalach klinicznych i na uczelniach medycznych. Gdański Uniwersytet Medyczny, jako jedyny z dwunastu skontrolowanych jednostek, otrzymał ocenę pozytywną choć stwierdzono niewielkie uchybienia.
  Kontrolą objęto lata 2006-2009. - Celem kontroli GUMed była ocena wywiązywania się uczelni z funkcji nadzoru nad szpitalami klinicznymi i ocena realizacji zadań w zakresie badań klinicznych oraz funkcjonowanie komisji bioetycznych - informuje Michał Thomas, główny specjalista kontroli państwowej z gdańskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.

  Oceniono m.in. gospodarowanie majątkiem uczelni i zawieranie umów na realizację badań klinicznych.
  - Naszą misją jest prowadzenie badań klinicznych na jak najwyższym poziomie. Raport NIK dał nam wskazówki do poprawienia procedur i lepszego nadzoru - ocenia dr Tadeusz Jędrzejczyk, z-ca dyrektora i lekarz naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w w Gdańsku.

  Jak informuje nas gdańska delegatura NIK podstawą pozytywnej oceny GUMedu były m.in. prawidłowe wywiązywanie się z funkcji podmiotu sprawującego nadzór nad Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz prawidłowe rozliczenie dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Jednak kontrolerzy NIK wykazali także uchybienia: z zaplanowanych 29 kontroli w podległych uczelni szpitalach faktycznie zrealizowano jedynie 5.

  NIK wykazała też, że chociaż Niezależna Komisja Bioetyczna do Spraw Badań Naukowych prawidłowo wywiązywała się z zadań, to rektor uczelni powołując Komisję na czteroletnią kadencję, naruszył rozporządzenie MZiOS określające kadencję na trzy lata. Stwierdzono też braki w dokumentacji.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama