POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Opieka medyczna w święta. Gdzie na Pomorzu szukać pomocy?...

  Opieka medyczna w święta. Gdzie na Pomorzu szukać pomocy? [PORADNIK]

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zamiast pędzić na SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy najbliższego szpitala, gdzie jak w banku mamy 7-8 godzin oczekiwania na poradę lekarza, warto

  Zamiast pędzić na SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy najbliższego szpitala, gdzie jak w banku mamy 7-8 godzin oczekiwania na poradę lekarza, warto skierować się do któregoś z dyżurujących punktów nocnej i świątecznej opieki. ©P. Świderski

  W punktach nocnej i świątecznej pomocy na Pomorzu dyżurować będą lekarze rodzinni. W nagłej potrzebie pomoże nam również lekarz stomatolog oraz okulista - ale nie wszędzie.
  Zamiast pędzić na SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy najbliższego szpitala, gdzie jak w banku mamy 7-8 godzin oczekiwania na poradę lekarza, warto

  Zamiast pędzić na SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy najbliższego szpitala, gdzie jak w banku mamy 7-8 godzin oczekiwania na poradę lekarza, warto skierować się do któregoś z dyżurujących punktów nocnej i świątecznej opieki. ©P. Świderski

  Licho nie śpi i nawet w święta, kiedy wszyscy życzymy sobie nawzajem przede wszystkim zdrowia, dopadają nas choróbska, nagły ból zęba czy oka. Pół biedy, jeśli dolegliwości wynikają tylko z przejedzenia - można sobie z nimi dać radę bez pomocy lekarza, stosując środki domowe lub preparaty bez recepty.

  W wielu przypadkach jednak pomoc lekarza może okazać się niezbędna. Warto więc wiedzieć, gdzie jej szukać.

  Zamiast pędzić na SOR, czyli szpitalny oddział ratunkowy najbliższego szpitala, gdzie jak w banku mamy 7-8 godzin oczekiwania na poradę lekarza, warto skierować się do któregoś z dyżurujących punktów nocnej i świątecznej opieki.
  Nie musi to być punkt blisko miejsca naszego zamieszkania. Gdy np. święta spędzamy u krewnych, rejonizacja nie obowiązuje, możemy więc wybrać dowolny punkt. Warto tylko zabrać ze sobą dowód tożsamości, w przeciwnym razie za udzieloną pomoc będziemy musieli zapłacić, podobnie jak za przepisane przez lekarza lekarstwa, ponieważ recepty na nie dostaniemy tzw. stuprocentowe.

  W przypadku bardzo gwałtownych objawów, mogących wskazywać na zagrożenie życia - nie zastanawiaj się i dzwoń do pogotowia ratunkowego: 999 (z tel. kom. 112).
  W razie odmowy przyjęcia zgłoszenia poproś o nazwisko dyspozytora i nadal domagaj się pomocy.

  Informacje o placówkach dyżurujących w okresie świątecznym znaleźć też można na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta (www.zip.nfz.gov.pl).
  By skorzystać z zakładki "Gdzie się leczyć?", nie trzeba posiadać loginu i hasła. Poza wykazem placówek, które Państwa interesują, są tam również zamieszczone informacje o czasie ich funkcjonowania w tygodniu.

  Punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej POZ zostały wyszczególnione również na stronie internetowej naszego oddziału www.nfz-gdansk.pl. Należy skorzystać z hasła "Dla pacjentów" w lewym górnym rogu, następnie kliknąć zakładkę "Gdzie się leczyć", a potem wybrać opcję "Placówki realizujące świadczenia w 2014 roku" i z tabeli rubrykę "Pomoc po 18:00".

  - Godziny pracy placówek medycznych w nadchodzące święta niczym nie różnią się od godzin pracy w niedziele - zapewnia Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego NFZ. - Jest tylko jeden wyjątek. Otóż niektóre przychodnie POZ zwróciły się do nas z prośbą o wyrażenie zgody na skrócenie ich pracy 24 grudnia do godziny 14 lub 15. Zgodę taką otrzymały pod warunkiem wskazania przychodni udzielającej świadczeń z zakresu nocnej i całodobowej opieki medycznej, która wcześniej przejmie zakres obowiązków "dziennego" POZ. W takich przypadkach na widocznym miejscu w przychodniach POZ powinny znaleźć się stosowne informacje dla pacjentów.

  Szymański przypomina, że od godziny 18 pacjent ma prawo do korzystania z dowolnego gabinetu nocnej i świątecznej opieki całodobowej. I te zasady obowiązywać będą przez całe święta.

  Gabinety lekarzy rodzinnych

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To już przegięcie

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To już przegięcie, żeby po godz. 14 w dni świąteczne nie było pomocy okulistycznej na NFZ. Czy oni, tam w NFZ, wiedzą, ile to jest dla zwykłego człowieka 80 zł?! A z SOR-em, to też nie do końca...rozwiń całość

   To już przegięcie, żeby po godz. 14 w dni świąteczne nie było pomocy okulistycznej na NFZ. Czy oni, tam w NFZ, wiedzą, ile to jest dla zwykłego człowieka 80 zł?! A z SOR-em, to też nie do końca tak, bo tam można się zgłaszać w ciężkich przypadkach, zwykle przywozi karetka, bo zasadniczo na SOR obowiązuje skierowane od lekarza internisty, czyli najpierw do dyżurnej przychodni, a dopiero potem ze skierowaniem na SOR (tak mi powiedziano na SOR-ze szpitala na Zaspie). Czyli obyśmy zdrowi byli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na NFZ NIE MA CO LICZYC

   graza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Najpewniejsza to bedzie babka szeptucha.Uroki odczyni ziółek zaparzy i człowiek zaraz poczuje sie lepiej.Po co czekac w kolejkach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie na Pomorzu szukać pomocy?

   maximus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Opieka medyczna w święta. Gdzie na Pomorzu szukać pomocy?

   W internecie!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aglomeracja

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jak na aglomeracie, to bida z nędzą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama