Dopalacze na Pomorzu. O połowę więcej zatruć, bo kwitnie...

  Dopalacze na Pomorzu. O połowę więcej zatruć, bo kwitnie handel w internecie

  Jacek Wierciński, Paweł Durkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet.

  Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet. ©archiwum PP

  Choć dzięki aktywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku handel środkami w tradycyjnych sklepach udało się właściwie zlikwidować, kwitnie sprzedaż przez internet, gdzie sanepid ma bardzo ograniczone możliwości działania.
  Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet.

  Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet. ©archiwum PP

  Na poważny wzrost liczby zatruć w województwie pomorskim wskazują statystyki Ośrodka Kontroli Zatruć w Warszawie. Choć region wypada w statystykach o wiele lepiej niż chociażby Łódzkie, gdzie zanotowano ich niemal dziesięciokrotnie więcej, to właśnie tutaj narkotyki zbierają najtragiczniejsze żniwo. Eksperci mają wątpliwości, czy planowane przez rząd zmiany w prawie wystarczą.

  - Podawana liczba zatruć tzw.
  dopalaczami jest nieprecyzyjna, wynika bowiem z liczby zgłoszeń lekarzy, a ci często nie są w stanie ustalić, czy mają do czynienia z tradycyjnymi narkotykami czy substancjami psychoaktywnymi, i muszą się opierać na informacjach uzyskanych od pacjenta - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

  Choć dzięki aktywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku handel środkami w tradycyjnych sklepach udało się właściwie zlikwidować, kwitnie sprzedaż przez internet, gdzie sanepid ma bardzo ograniczone możliwości działania. Jak tłumaczą inspektorzy - mogą jedynie zgłaszać swoje podejrzenia policji.

  To, niemal na pewno, właśnie w sieci kupili dopalacze w październiku studenci z gdańskiego Przymorza. Dwóch zatruło się śmiertelnie, trzeciego udało się uratować tylko dzięki niezwłocznej interwencji lekarzy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

  - Dotychczasowe działania polityków skierowane przeciw dopalaczom były krótkowzroczne, bo podyktowane impulsem politycznym - komentuje dr Bogusław Habrat z Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Poszliśmy drogą prohibicyjną, tymczasem natura nie znosi próżni. Ludzie zaczęli szukać innych substancji, sprzedawanych w internecie lub wytwarzanych w warunkach domowych. Nieraz sięgają po takie, które swoją toksycznością zaskakują lekarzy.
  Zażywają podgrzany domestos, kosmetyki, alkohol...

  Rząd przekonuje, że znalazł receptę na bezsilność wobec substancji psychoaktywnych. Ustawa która w praktyce zrównuje 114 substancji z narkotykami i ułatwia dopisywanie do listy kolejnych środków, ma szansę zacząć obowiązywać w połowie przyszłego roku.

  j.wiercinski@prasa.gda.pl
  p.durkiewicz@prasa.gda.pl


  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama