Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze na Pomorzu. O połowę więcej zatruć, bo kwitnie handel w internecie

Jacek Wierciński, Paweł Durkiewicz
Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet.
Kwitnie sprzedaż dopalaczy przez internet. archiwum PP
Choć dzięki aktywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku handel środkami w tradycyjnych sklepach udało się właściwie zlikwidować, kwitnie sprzedaż przez internet, gdzie sanepid ma bardzo ograniczone możliwości działania.

Na poważny wzrost liczby zatruć w województwie pomorskim wskazują statystyki Ośrodka Kontroli Zatruć w Warszawie. Choć region wypada w statystykach o wiele lepiej niż chociażby Łódzkie, gdzie zanotowano ich niemal dziesięciokrotnie więcej, to właśnie tutaj narkotyki zbierają najtragiczniejsze żniwo. Eksperci mają wątpliwości, czy planowane przez rząd zmiany w prawie wystarczą.

- Podawana liczba zatruć tzw. dopalaczami jest nieprecyzyjna, wynika bowiem z liczby zgłoszeń lekarzy, a ci często nie są w stanie ustalić, czy mają do czynienia z tradycyjnymi narkotykami czy substancjami psychoaktywnymi, i muszą się opierać na informacjach uzyskanych od pacjenta - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Choć dzięki aktywności Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku handel środkami w tradycyjnych sklepach udało się właściwie zlikwidować, kwitnie sprzedaż przez internet, gdzie sanepid ma bardzo ograniczone możliwości działania. Jak tłumaczą inspektorzy - mogą jedynie zgłaszać swoje podejrzenia policji.

To, niemal na pewno, właśnie w sieci kupili dopalacze w październiku studenci z gdańskiego Przymorza. Dwóch zatruło się śmiertelnie, trzeciego udało się uratować tylko dzięki niezwłocznej interwencji lekarzy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

- Dotychczasowe działania polityków skierowane przeciw dopalaczom były krótkowzroczne, bo podyktowane impulsem politycznym - komentuje dr Bogusław Habrat z Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Poszliśmy drogą prohibicyjną, tymczasem natura nie znosi próżni. Ludzie zaczęli szukać innych substancji, sprzedawanych w internecie lub wytwarzanych w warunkach domowych. Nieraz sięgają po takie, które swoją toksycznością zaskakują lekarzy.
Zażywają podgrzany domestos, kosmetyki, alkohol...

Rząd przekonuje, że znalazł receptę na bezsilność wobec substancji psychoaktywnych. Ustawa która w praktyce zrównuje 114 substancji z narkotykami i ułatwia dopisywanie do listy kolejnych środków, ma szansę zacząć obowiązywać w połowie przyszłego roku.

[email protected]
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki