Nowe śmieci w Ełganowie. Kto je podrzucił? FILM

  Nowe śmieci w Ełganowie. Kto je podrzucił? FILM

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

   Nowe śmieci w Ełganowie. Kto je podrzucił? FILM

  ©arch. czytelnika

  Trzy ciężarówki odpadów porozbiórkowych zostały nielegalnie zwiezione w środę do żwirowni w Ełganowie. Samochody miały zdjęte tablice rejestracyjne, ale mieszkańcom ich numery udało się zidentyfikować dzięki naklejkom na szybach.
   Nowe śmieci w Ełganowie. Kto je podrzucił? FILM

  ©arch. czytelnika

  - Przygotowujemy zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - mówi Barbara Gdaniec-Rohde, rzecznik WIOŚ. - Przeglądamy dokumentację sporządzoną przez naszych inspektorów i materiały nadesłane przez mieszkańców.
  - Okoliczni mieszkańcy będą jeszcze bardziej wyczuleni i planują pełnić coś na wzór nadzoru obywatelskiego - mówi Karol Kusaj, radny gminy Trąbki Wielkie.


  Tymczasem na terenie żwirowni wciąż zalegają niebezpieczne odpady zawierające zakazane w UE pestycydy HCB (heksachlorobenzen) i atrazynę. Marszałek województwa już kilka miesięcy temu wydał decyzję nakazującą ich wywiezienie właścicielom żwirowni, ale ci składają wciąż kolejne odwołania - najpierw do ministra środowiska, który utrzymał decyzję marszałka w mocy, a następnie do WSA.

  - Prawo pozwala właścicielom tego terenu na składanie kolejnych odwołań. Z tego powodu jesteśmy z całą sprawą rok do tyłu - mówi Błażej Konkol, wójt gm. Trąbki Wielkie. - Ubiegam się o wykonanie zastępcze tej decyzji i wywiezienie odpadów do utylizacji.

  WIOŚ raz na kwartał prowadzi badania gruntu i wód na terenie żwirowniżwirowni.
  - Z ostatnich próbek, pobranych na początku października, wynika, że poziom atrazyny i HCB jest mniejszy niż przed rokiem i nie występują przekroczenia dopuszczalnych norm - mówi Barbara Gdaniec-Rohde. - W ciekach wodnych na terenach wokół żwirowni nie odnotowano tych pestycydów. Zanieczyszczenia HCB i atrazyną odnotowano jednak podczas badania wód głębinowych - w pierwszej warstwie wodonośnej, więc zagrożenie wciąż jest.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama