Pakiet onkologiczny. Co to jest zielona karta i szybka...

  Pakiet onkologiczny. Co to jest zielona karta i szybka terapia?

  red. / GRAD

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pakiet onkologiczny. Co to jest zielona karta i szybka terapia?
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Pakiet onkologiczny to nowy sposób diagnostyki i leczenia pacjentów z nowotworami złośliwymi. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że program wejdzie w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zdaniem lekarzy, pakiet jest nieprzygotowany, a jego wdrożenie nie skróci kolejek.
  Szybka terapia onkologiczna ma w założeniu spowodować, że nowotwór zostanie wykryty w jak najwcześniejszym stadium. Jak przedstawia Ministerstwo Zdrowia - ma sprawnie i szybko poprowadzić pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. Ma być przeznaczona dla wszystkich pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy.

  W ramach pakietu onkologicznego powstać ma odrębna kategoria pacjentów, czekających na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z onkologii.

  Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewnić mają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. To jeden z punktów sporu między ministerstwem a lekarzami - zdaniem ministerstwa - czas oczekiwania pozostałych pacjentów na świadczenia specjalistyczne nie wydłuży się, ponieważ zmiany będą dotyczyły pacjentów onkologicznych, dla których ma powstać osobna lista oczekujących na nielimitowane świadczenia.

  Jak rozpocząć leczenie w ramach szybkiej terapii onkologicznej?
  Pierwszy krok to zgłoszenie się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który przeprowadzi dokładny wywiad, oceni dolegliwości pacjenta i w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań.
  Jeśli na tej podstawie lekarz stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, skieruje pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub do onkologa. Lekarz POZ wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.
  Kartę będzie mógł wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Pacjent może też otrzymać kartę w szpitalu - jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty będzie potwierdzenie diagnozy. Na tych samych zasadach kartę otrzyma pacjent hospitalizowany z powodu nowotworu.
  Kartę mogą otrzymać też pacjenci z chorobą nowotworową, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 r. - kartę będzie wystawiał lekarz prowadzący leczenie w szpitalu.

  UWAGA!

  Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szczegółowe informacje (m.in. o placówkach, w których pacjenci będą się mogli leczyć) zostaną podane w styczniu 2015 r.
  To może okazać się niemożliwe, bo już teraz wiadomo, że duża część lekarzy zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i onkologów przypuszcza, że wprowadzenie pakietu zdezorganizuje ich pracę.

  1 3 4 5 ... 8 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury

   Rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Byłem w klinice onkologicznej.Miałem zabieg usunięto mi 3 guzy w pęcherzu .Biopsja i stwierdzono rak.A leczenie właściwie stoi w miejscu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zielona karta

   Jadwiga M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Potrzebna jest zielona karta, ale lekarz nie wystawi jej bo nie ma o niej zielonego pojęcia.. Czy są gotowe druki dostępne w internecie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   System kartkowy

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Wowa ze Lwowa przyjechal do Gdanska na Karte Polaka, bije go zona wiec zalozono mu Niebieski Zeszyt, zachorowal i dostal Zielona Karte. Teraz sie dziwi: to u was znowu wszystko na kartki? A ja mu...rozwiń całość

   Wowa ze Lwowa przyjechal do Gdanska na Karte Polaka, bije go zona wiec zalozono mu Niebieski Zeszyt, zachorowal i dostal Zielona Karte. Teraz sie dziwi: to u was znowu wszystko na kartki? A ja mu radze:- wez Paszport Polsatu, Zielona Karte juz masz to jedz Wowa do Ameryki, gdyz w po#ebanym kraju sie znalazles.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Errata

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Walnalem byka: nie Niebieski Zeszyt tylko tez karta:- Niebieska Karta. To wzmacnia moja teorie o rozwijaniu systemu kartkowego w Polsce. Problemy zalatwia sie kartkami. Psia mac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rewolucja za pięć dwunasta

   Misia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Jak widać zmiany bardzo duże - rewolucja w organizacji systemu ochrony zdrowia. Jest druga połowa grudnia i NFZ nadal nie opublikował przepisów wykonawczych, nic nie gotowe. Nic dziwnego że...rozwiń całość

   Jak widać zmiany bardzo duże - rewolucja w organizacji systemu ochrony zdrowia. Jest druga połowa grudnia i NFZ nadal nie opublikował przepisów wykonawczych, nic nie gotowe. Nic dziwnego że rodzinni nie chcą podpisywać umów, tym bardziej że są dla nich bardzo niekorzystne finansowo i mniejszym przychodniom grozi realne bankructwo. Mam nieodparte wrażenie, że rządzącym zależy, żeby w styczniu zapanował chaos - pani premier będzie miała dobry pretekst, żeby pozbyć się wreszcie ministra Arłukowicza. A że ucierpią na tym pacjenci? To akurat rządzących obchodzi najmniej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama