Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczny autobus". E-kontrola autokaru i autobusu jest bezpłatna

Janina Stefanowska
We wrześniu 2014 MSW chwaliło się na swojej stronie taką  popluarnością serwisu.
We wrześniu 2014 MSW chwaliło się na swojej stronie taką popluarnością serwisu. mat. prasowe
Zanim wsiądziesz do autobusu, możesz sprawdzić w internecie lub telefonie komórkowym dane dotyczące pojazdu - ubezpieczenia, przeglądu technicznego. Nie wszystkie firmy są z tego zadowolone.

W czerwcu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło usługę "Bezpieczny Autobus", której celem było udostępnienie podróżnym podstawowych danych o autobusie, mogących wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. E-kontrolą można sprawdzić autobusy i autokary przeznaczone do przewozu 9 i więcej osób.

Zainteresowanie tym pomysłem było spore - do 15 grudnia liczba odsłon strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl przekroczyła 756 tys.

Wpisując na wspomnianej stronie internetowej numer rejestracyjny pojazdu, można uzyskać podstawowe informacje na jego temat - o ubezpieczeniu OC i ważności badań technicznych, liczbie osób, która może jednocześnie nim podróżować. Raport pokaże, gdzie pojazd jest zarejestrowany, rok jego produkcji, datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego. Ten bezpłatny raport pochodzi z Centralnej Ewidencji Pojazdów, jest w wersji polskiej i angielskiej, a także w wersji dla osób słabowidzących.

- Uruchamiając stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl chcieliśmy także rozpocząć dyskusję na temat stanu autobusów jeżdżących w Polsce - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW. - Według danych z GUS, w 2013 roku autobusami podróżowało 459,9 miliona pasażerów, koleją 269,8 miliona, a samolotami 7,6 miliona. Autobusy są zatem najpopularniejszym środkiem transportu osobowego w Polsce. Od tego, w jakim są stanie, zależy bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

- Mam wrażenie, że kierowców traktuje się jak bandytów - mówi właściciel firmy autobusowej z Pomorza. - Kontrolują nas policja, służby drogowe, a teraz jeszcze pasażerowie. Dochodzi do absurdów. Lepiej by się zabrali za zlikwidowanie patologii przewozowej.(...)

Jeśli sprawdzany pojazd budzi wątpliwości, należy wezwać na miejsce policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki