Wybory samorządowe 2014. W Lęborku podejrzenie o manipulacje...

  Wybory samorządowe 2014. W Lęborku podejrzenie o manipulacje w okręgu nr 12

  Robert Gębuś

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W okręgu nr 12 w Lęborku dojdzie do powtórki wyborów do Rady Miasta.

  W okręgu nr 12 w Lęborku dojdzie do powtórki wyborów do Rady Miasta. ©lebork.naszemiasto.pl

  Mężowie zaufania zaprotokołowali, że przewodniczący komisji okręgu nr 12 w Lęborku wynosił karty poza lokal wyborczy. W tym okręgu wybory zostaną powtórzone.
  W okręgu nr 12 w Lęborku dojdzie do powtórki wyborów do Rady Miasta.

  W okręgu nr 12 w Lęborku dojdzie do powtórki wyborów do Rady Miasta. ©lebork.naszemiasto.pl

  Chodzi o okręg nr 12 w Lęborku. Jak już informowaliśmy, dojdzie tam do powtórki wyborów do Rady Miasta. Marcin Pawluk (Lepszy Lębork - Lepszy Powiat) zmierzy się ponownie z Adamem Stenką (Koalicja dla Lęborka), z którym wygrał jednym głosem. Wyborcza "dogrywka", będzie dotyczyła tylko Stenki i Pawluka. Pozostali kandydaci z tego okręgu nie mogą wziąć w niej udziału.
  TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ
  Dogrywka wzborcza w Lęborku.


  Na organizację wyborów komisarz wyborczy ma trzy miesiące - od momentu, gdy minie tydzień od uprawomocnienia się wyroku sądu. Tym razem głosy policzy nowa komisja, bo stary skład nie budził zaufania.

  - Na podstawie dokumentów z komisji wyborczej i po przesłuchaniu przewodniczących komisji miejskiej i komisji obwodowej sąd podjął decyzję o zmianie składu komisji - informuje Danuta Jastrzębska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Słupsku.

  Rzeczywiście - relacja mężów zaufania z przebiegu pracy przewodniczącego komisji wyznaczonego przez burmistrza Lęborka może budzić daleko idące podejrzenia. Mężowie zaufania mówią, że na wniosek przewodniczącego kilkakrotnie wynoszono karty do głosowania poza lokal wyborczy. Według protokołu, wyniesiono je o 5.45, przed otwarciem lokalu, następnie część przyniesiono o godz. 7, po czym kolejne karty wyniesiono pół godziny później. Za każdym razem przewodniczący miał odmawiać informacji na temat miejsca przechowywania kart, co więcej - do czasu rozpoczęcia głosowania karty wciąż nie były policzone. Kiedy wreszcie to zrobiono, okazało się, że brakuje... 17 w stosunku do stanu z dnia sprzed wyborów. Po ponownym przeliczeniu przybyło 15 kart. Ostatecznie, po zbadaniu sprawy przez sąd, okazało się, że w urnie były o cztery karty więcej niż ich wydano.
  - Nie będę tego komentował do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu - mówi tymczasem Tadeusz Piechowski, przewodniczący Komisji Wyborczej w okręgu nr 12 w Lęborku.

  To jednak niejedyne zamieszanie wokół wyborów w Lęborku. Mieszkaniec Lęborka Jacek Lampart, który szybciej niż sąd wyliczył dokładnie, ile kart więcej zostało wyjętych z urny w obwodzie 12, doliczył się jednej karty podrzuconej w okręgu 15. Zdaniem Lamparta, zastrzeżenia budzą także wybory na burmistrza Lęborka.

  - W wyborach do rady głosowało 430 osób więcej niż na burmistrza, mimo że każdy dostawał jeden komplet kart i składał jeden podpis - mówi Jacek Lampart, który już złożył w tej sprawie protest do Sądu Okręgowego w Słupsku.

  Do słupskiego sądu wpłynęło jak dotąd 25 protestów dotyczących wyborów . Pięć oddalono, dwa uznano za zasadne. Poza Lęborkiem wybory zostaną powtórzone w gminie Czersk.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  WYNIKI GŁOSOWANIA W WOJ. POMORSKIM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama