ME 2014 kobiet. Polki przegrały z Norweżkami

Janusz Woźniak
Polki zagrały chyba najlepszy mecz na Mistrzostwach Europy. Do pokonania dwukrotnych mistrzyń olimpijskich i pięciokrotnych mistrzyń Europy to jednak nie wystarczyło. Polska przegrała z Norwegią 24:26.

Poniedziałkowy mecz w Debreczynie nie zapowiadał Polkom nic dobrego. Stawały naprzeciwko faworytek, które miały sobie tym spotkaniem zapewnić awans do półfinału ME. Norweżki chyba uwierzyły, że ten awans wywalczą bez walki i w pierwszej połowie niczym nie przypominały drużyny, która jest faworytem do zdobycia mistrzowskiego tytuły. Za to Polki zagrały swoje najlepsze 30 minut w tym turnieju. Bardzo dobrze broniła Anna Wysokińska, a przemeblowana linia rozegrania w składzie Gęga – Byzdra - Zych raziła skutecznymi rzutami z dystansu. To wszystko sprawiło, że od otwierającego to spotkanie trafienia Marty Gęgi, aż do końca pierwszej połowy Polki nie oddały prowadzenia schodząc do szatni przewagą 4 bramek (15:11).

Druga część meczu zaczęła się od prawdziwej norweskiej nawałnicy. Utytułowane Skandynawki potrzebowały zaledwie 11 minut aby po raz pierwszy w tym spotkaniu wyjść na prowadzenie 19:18. Tę ważną bramkę zdobyła Nora Mork. Norweska rozgrywająca będzie się pewnie śnić po nocach polskim szczypiornistkom, bo w sumie zdobyła w tym meczu aż 11 bramek. Raz uzyskanego prowadzenia Norweżki nie oddały aż do końca chociaż Polki próbowały jeszcze walczyć i dwubramkowa porażka wstydu im nie przynosi. Ba, ich sensacyjne zwycięstwo nad Norwegią było przecież bardzo blisko.

Dwie godziny wcześniej, też w Debreczynie sensacyjnie Rumunia wygrała z Hiszpanią 22:20, a to oznacza, że nasz środowy mecz z Rumunkami nie poprawi już – bez względu na wynik - sytuacji w tabeli polskiej drużyny. Zajmiemy w niej bowiem 6, ostatnie, miejsce.

Polska - Norwegia 24:26 (15:11)

Polska: Polska: Wysokinska, Prudzienica - Stachowska, Niedźwiedź 4, Siódmiak, Gęga 3, Grzyb 2, Kudłacz, Janiszewska 1, Zych 4, Drabik 5, Wojtas 3/3, Byzdra 2/1.

Norwegia: Solberg, Sando - Riegelhuth, Kristiansen 3, Alstad 1, Loke 4, Breivang 1, Mörk 11/3, Oftedal 2, Koren 2, Jakobsen, Herrem 1, Solberg 1, Wibe.