"Rodzice chcą mieć wybór". Czy ich akcja zyska aprobatę...

  "Rodzice chcą mieć wybór". Czy ich akcja zyska aprobatę posłów?

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rodzice walczą o możliwość decydowania o tym, w jakim wieku ich dziecko rozpocznie edukację.

  Rodzice walczą o możliwość decydowania o tym, w jakim wieku ich dziecko rozpocznie edukację. ©P.Relikowski/archiwum PP

  Taka liczba podpisów to ogromny sukces - mówią wszyscy. Prawie ćwierć miliona podpisów musieli zebrać pod obywatelską inicjatywą "Rodzice chcą mieć wybór" Karolina i Tomasz Elbanowscy. W środę jadą z nią do Sejmu.
  Rodzice walczą o możliwość decydowania o tym, w jakim wieku ich dziecko rozpocznie edukację.

  Rodzice walczą o możliwość decydowania o tym, w jakim wieku ich dziecko rozpocznie edukację. ©P.Relikowski/archiwum PP

  Małżeństwo postanowiło walczyć m.in. o to, by to rodzice decydowali o tym, czy dziecko rozpocznie edukację szkolną w wieku 6 czy 7 lat.

  - Po cichu liczyliśmy na około 200 tys. podpisów, ale aż takiego wyniku się nie spodziewaliśmy - przyznaje Tomasz Elbanowski. - Ciągle dostajemy podpisy od kolejnych osób, w piątek odebraliśmy 20 kg poczty, a przez cały ubiegły tydzień dostawaliśmy nawet 30 kg listów dziennie. To pokazuje, że faktycznie rodzice chcą mieć wybór.

  Tymi ostatnimi słowami Elbanowscy nazwali ogólnopolską inicjatywę obywatelską Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. Poparły ją osoby z pierwszych stron gazet: muzyk Kazik Staszewski, aktor Marcin Bosak czy jego koleżanka po fachu Magdalena Stużyńska. Do akcji przystąpili też Pomorzanie. Podpisy zbierano m.in. w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gd., Malborku, Lęborku czy Wejherowie.

  - Taka liczba podpisów to ogromny sukces - uważa Paulina Bosak, koordynatorka akcji w Gdańsku. - Zbieranie było trudne, ale okazało się, że wciąż są rodzice, którzy chcą walczyć o dobro swoich dzieci. A jeśli Sejm odrzuci nasz projekt, zaczniemy od nowa, nic nas nie zniechęci - deklaruje.

  - Chcemy, żeby wreszcie zwrócono uwagę na nas, rodziców - dodaje Mariola Remlajn, która zbierała podpisy w Malborku.
  Czas na zebranie 100 tys. podpisów inicjatorzy akcji mieli do 12 grudnia. Ich liczenie wciąż trwa. Z wczorajszych danych wynikało, że złożyło je 242 294 rodziców z całej Polski.

  W środę z podpisami Elbanowscy wybierają się do Sejmu. Jak przyznają, nie ma gwarancji na to, że ustawa obywatelska zostanie przyjęta przez Sejm, ale nic się nie zmieni, jeżeli rodzice sami nie zadbają o dobro swoich dzieci. Decyzja o tym, co zrobić z głosem sprzeciwu ćwierci miliona Polaków należy teraz do parlamentarzystów.

  - Obawiam się, że ustawa zostanie odrzucona w pierwszym czytaniu - prorokuje poseł PiS Andrzej Jaworski.- Ale byłby to duży błąd. Czy podobnego zdania są inni politycy? - Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama