Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Subiektywne zwiedzanie wystawy w ECS z przewodnikami FOTO

M. Adamkowicz
Subiektywne zwiedzanie wystawy w ECS
Subiektywne zwiedzanie wystawy w ECS Przemek Świderski
W 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Europejskie Centrum Solidarności odwiedzili działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL-u, by wcielić się w role przewodników po historii. Goście muzeum mogli poznać losy m.in. Olgi Krzyżanowskiej, Barbary Szczepuły, Zygmunta Błażka, Bogdana Lisa, Jerzego Majcherczyka i Henryka Sikory.

Tym, co łączy te postaci jest doświadczenie związane z 13 grudnia 1981 roku. Miało ono zresztą różne oblicze. Dla jednych wprowadzenia stanu wojennego oznaczało internowanie, dla innych – zwolnienie z pracy.

- Poznawanie historii bezpośrednio od świadków wydarzeń jest najciekawsze – przyznawali zwiedzający ECS. – Można się dowiedzieć rzeczy, których nie ma w książkach. Poza tym są to opowieści bardzo emocjonalne, które naprawdę bardzo się przeżywa.

Dzięki Henrykowi Sikorze można się było na przykład dowiedzieć, jak wyglądało organizowanie pomocy dla Solidarności w dalekiej Australii, zaś związana z „Dziennikem Bałtyckim” Barbara Szczepuła zdradziła kulisy tzw. weryfikacji dziennikarzy, kiedy to wyrzucono na bruk wielu dziennikarzy, którzy nie chcieli pisać pod dyktando ówczesnych władz.

- Starałam się nie opowiadać historii Solidarności, ale przypomnieć ciekawostki i anegdoty związane z tamtymi czasami – mówi Olga Krzyżanowska.

Podobną „taktykę przewodnicką” wybrali inni opozycji, ale w ten sposób, jak można się spodziewać, tegoroczne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na dłużej pozostaną w pamięci gości ECS,

***

33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - uroczystości w Trójmieście

Poza projektem realizowanym 13 grudnia przez ECS w Gdańsku nie zaplanowano żadnych oficjalnych uroczystości tego dnia. Podobnie w Sopocie.

Natomiast Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "SOJUSZ", Stowarzyszenie FMW i Fundacja Archiwum Filmowe DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI zaprosili do słynnej sali BHP na "Spotkania z historią". Impreza rozpoczęła się wystawą malarstwa Andrzeja Piwarskiego, a zakończyła projekcją filmu "Czarny czwartek".

W Gdyni w kościele oo. redemptorystów przy ul. Portowej o godz. 17.30 zaplanowano program słowno-muzyczny, który przygotowali uczniowie II LO. Tuż po nim odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Około godz. 19 uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Pułaskiego. O godz. 19.30 odmówiona zostanie tutaj modlitwa.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki