Most w Tczewie. Działacze PiS zapowiadają walkę o środki

  Most w Tczewie. Działacze PiS zapowiadają walkę o środki

  Przemysław Zieliński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Most w Tczewie. Działacze PiS zapowiadają walkę o środki

  ©archiwum DB

  Czy uda się znaleźć w budżecie państwa 20 mln zł na remont zabytkowego mostu tczewskiego? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości liczą, że tak.
  Most w Tczewie. Działacze PiS zapowiadają walkę o środki

  ©archiwum DB

  Kazimierz Smoliński, poseł z Tczewa, złożył w imieniu klubu PiS poprawkę do budżetu państwa, która zabezpieczyłaby 20 mln zł na dalsze prace remontowe przy XIX-wiecznym moście przez Wisłę. Decyzja o zagwarantowaniu środków powinna zapaść jeszcze w styczniu.

  - Jestem dobrej myśli, a co ważne, wsparcie deklarują parlamentarzyści z różnych opcji politycznych - mówi Smoliński. - Rozmawiałem z wiceministrem infrastruktury i rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem, który stwierdził, że łatwiej będzie uzyskać pieniądze na odbudowę mostu w wersji historycznej, a nie hybrydowej, którą wybrał poprzedni zarząd powiatu tczewskiego.
  Musimy to jeszcze wyjaśnić, a także porozmawiać z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który optował za tą drugą wersją. Konserwator powinien zdać sobie sprawę z faktu, że jako jedyna osoba decyzyjna może być za odbudową mostu łączącą elementy historyczne z nowoczesnymi. Mam nadzieję, że uda nam się go przekonać do zmiany zdania. Należy się też zastanowić nad zmianą koncepcji.

  Działacze PiS, którzy przejęli władzę w powiecie tczewskim, który zarządza mostem, zapowiadają też poszukiwania pieniędzy na ratowanie zabytku na forum europejskim.

  - Wsparcie obiecała nam już europoseł Anna Fotyga - podkreśla Zenon Żynda, członek zarządu powiatu. - Przy solidnym wsparciu krajowym można ubiegać się o środki europejskie na odbudowę mostu w wersji historycznej.

  Władze powiatu tczewskiego ogłosiły właśnie przetarg na pierwszy etap prac, czyli remont trzech najstarszych przęseł mostu z charakterystyczną kratownicą. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 7 stycznia. Zwycięzca postępowania na zakończenie prac będzie miał 18 miesięcy. Powiatowi udało się uzbierać na ten cel 32,5 mln zł, pochodzących z państwowej subwencji, środków własnych oraz pomocy innych samorządów: wojewódzkiego, miasta Tczewa i gminy Lichnowy. Dokumentacja techniczna przebudowy mostu kosztowała dodatkowe 600 tys. zł. W tym roku, dzięki wsparciu miasta Tczewa i resortu kultury, ukończono remont czterech zachowanych neogotyckich wieżyczek oraz filaru pierwszej pary od strony miasta.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama