Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Karnowski: Metropolia nad zatoką jest podwójna [ROZMOWA]

Kazimierz Netka
P. Świderski/archiwum DB
Rozmowa z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu, członkiem zarządu stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny.

Co jest, Pana zdaniem, największym sukcesem dotychczasowej działalności Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego?
Za największe nasze - mam tu na myśli jednostki samorządowe zarówno z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, jak i należące do Forum NORDA - osiągnięcie uważam zawarcie porozumienia w sprawie realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

W tej sprawie rzeczywiście doszło do porozumienia ponad podziałami.
Samorządy potrafiły się porozumieć i wypracować wspólną listę projektów, które będą się ubiegać o środki zewnętrzne. ZIT-y to jedne z najważniejszych naszych planów inwestycyjnych, do zrealizowania w latach 2014-2020. To tym bardziej ważne, że ZIT-y dotyczą nie tylko Gdańska, Gdyni czy Sopotu, ale są wspólne dla tych miast, a także dla większego obszaru.

Gdański Obszar Metropolitalny istnieje już trzy lata. W jakich obszarach działalności tego stowarzyszenia, gmin doń należących, udało się poczynić postępy w 2014 roku?
Moim zdaniem, jednym z efektów współdziałania w ramach stowarzyszenia są wspólne zakupy energii. Kilka razy już organizowaliśmy przetargi na wyłonienie dostawcy elektryczności. W tym roku osiągnięcia w tym zakresie były największe. To konkretna korzyść finansowa.

To jeden z pożytków - nazwałbym je - wewnętrznych. Zależy nam na tym, by o metropolii było głośno także za granicą. Chodzi na przykład o przyciąganie inwestorów z innych krajów czy o nagłaśnianie naszych atrakcji kulturalnych, turystycznych...
W tej dziedzinie też mamy znaczne zmiany na lepsze. Już coraz częściej trzy miasta: Gdańsk, Gdynia czy Sopot oraz cały region pomorski promują się wspólnie na rynku zagranicznym. Jest to zarówno promocja czysto turystyczna, jak i gospodarcza, nastawiona na pozyskanie inwestorów czy na rozwój turystyki kongresowej.

W przeszłości były z tym problemy.
Dlatego cieszę się, że na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych MIPIM 2014 we Francji jest jedno stoisko metropolitalne. Potencjalni inwestorzy otrzymują jedną wspólna ofertę metropolitalną, która pokazuje możliwości inwestycyjne całej metropolii gdańskiej i zawiera około 40 ofert inwestycyjnych - gmin będących członkami stowarzyszenia.

Panie prezydencie, patrząc na mapę otoczenia Zatoki Gdańskiej, zauważa się w Trójmieście jednak dwa, a nie jeden, ośrodki gospodarcze. Centrum jednego jest Gdynia, oddziałująca na północ i zachód, a ośrodek drugi, czyli stolica województwa, Gdańsk, ma znaczący wpływ na południe, wschód i zachód. Może dlatego tak trudno było porozumieć się Gdyni i Gdańskowi co do realizacji wspólnych projektów?
Dlatego czasami żartuję, że pod jednym względem na pewno jesteśmy innowacyjni w skali kraju i Europy, bo mamy dwie metropolie: gdańską i gdyńską, a ich łącznikiem jest Sopot.

To w żartach. A na poważnie?
A na poważnie to żałuję, że nie udało się zinstytucjonalizować jednej metropolii, bo tylko silna, duża metropolia zapewni nam konkurencyjność na rynku krajowym i zagranicznym.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki