Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Znaki na szlaku Wisły

Jacek Sieński
Jacek Sieński
Wisła, mająca całkowitą długość 1047 km, stanowi szlak żeglowny od ujścia do niej Przemszy (koło Oświęcimia) do Gdańska. Szlak ten ma długość 942 km, ale jego poszczególne odcinki znacznie różnią się od siebie dostępnością dla statków. Stąd o bezpieczeństwie i możliwości utrzymywania na rzece żeglugi decyduje w dużej mierze oznakowanie nawigacyjne.

Na różnice w znakach nawigacyjnych wystawianych na Wiśle i jej brzegach wpływają warunki hydrologiczne na poszczególnych odcinkach Wisły, wynikające m.in. z zaszłości historycznych z okresu zaborów. Austriacy i Prusacy prowadzili na rzece prace regulacyjne, a zaniechali ich Rosjanie, zarządzający całą środkową Wisłą oraz odcinkami jej górnego i dolnego biegu. Dziełem Prusaków był m.in. Przekop Wisły, sztuczne ujście rzeki, odprowadzające jej wody bezpośrednio do morza. Natomiast po roku 1945 zbudowano kaskadę górnej Wisły z drogą wodną górnej Wisły, od Przemszy do Krakowa oraz stopień wodny we Włocławku, który miał zapoczątkować budowę kaskady dolnej Wisły. Ta druga budowla spowodowała utratę żeglowności rzeki prawie do Torunia. Dziś w pełni drożnymi odcinkami rzeki są ponad 70-kilometrowa droga wodna górnej Wisły oraz dolna Wisła, od ujścia Brdy do Kiezmarka, Przekop Wisły i Martwa Wisła.

Na górnej Wiśle, którą zarządzali Austriacy, dzisiaj szlak żeglowny wyznacza brzegowe oznakowanie nawigacyjne. Są to znaki w postaci kwadratów, rombów, krzyży i tyczek o odpowiedniej kolorystyce, ustawiane na długich drewnianych słupkach, w miejscach widocznych na brzegu. Na dawnym rosyjskim szlaku wiślanym zakotwiczone są na dnie bakeny, czyli pławy w formach brył (walców, stożków i kul), a w miejscach występowania piaszczystych łach - tyczki wbite w dno. Na dolnej Wiśle, od Torunia do Przekopu Wisły, szlak wytycza oznakowanie brzegowe, na Martwej Wiśle zaś - ponownie bakeny. Wszędzie tam, gdzie szlak nie przebiega środkiem rzeki, stosuje się oznakowanie brzegowe, umożliwiające jego bezpieczne pokonywanie od jednego brzegu do drugiego. Dodatkowe oznakowanie wskazuje miejsca niebezpieczne i przeszkody żeglugowe. Należą do niego znaki stałe (tyka z czerwonym znakiem szczytowym na prawym brzegu i tyka z zielonym znakiem szczytowym na lewym brzegu) oraz znaki pływające (pława lub tyka z czerwonym znakiem szczytowym przy prawym brzegu i pława albo tyka z zielonym znakiem szczytowym przy lewym brzegu).
Władysław Kołybski, kierownik toruńskiego Zarządu Zlewni Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zaznacza, że na odcinku Wisły od Torunia wystawione jest głównie oznakowanie brzegowe. Ponieważ znaki wykonane są z drewna i umieszczone w odludnych miejscach nad rzeką, często niszczą je wandale. Również w nadwiślańskich miastach dochodziło do ich dewastowania. Stąd na Wiśle, przepływającej przez Toruń i inne miasta, kotwiczy się stalowe bakeny. Są one kotwiczone co roku w kwietniu i wyciągane z wody w listopadzie, po zakończeniu sezonu żeglugowego. Zima może przyjść nagle i wówczas usunięcie oznakowania może okazać się niemożliwe. W takim przypadku RZGW narażony jest na poważne straty, bo odtworzenie oznakowania wymaga czasu i pieniędzy na przeprowadzenie przetargu na wykonanie oraz dostarczenie nowych bakenów. Dlatego też przestrzega się terminu zdejmowania oznakowania na rzece. Natomiast statki, które chcą dotrzeć do Włocławka, mogą liczyć na pomoc pilota dobrze znającego rzekę.

Służby nadzoru wodnego RZGW nie tylko wystawiają i uzupełniają oznakowanie nawigacyjne na okres sezonu żeglugowego. Co tydzień jest ono także korygowane, zgodnie z wynikami sondowania dna. Wynika to ze zmian nurtu rzeki.
Oprócz znaków wyznaczających szlaki żeglowne, na rzekach, kanałach, jeziorach i zalewach, przez które prowadzą drogi wodne, obowiązuje stosowanie się do oznakowania służącego regulacji ruchu statków.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Znaki na szlaku Wisły - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki