Polskie szczypiornistki grają dalej w mistrzostwch Europy!

Janusz Woźniak
Dramatyczny mecz Polska - Rosja w węgierskim Győr. Polki wygrały 29:26 wysyłając rywalki do domu. Nasz reprezentacja awansowała do kolejnej fazy mistrzostw Europy.

Ostatni grupowy mecz, mistrzostw Europy w piłce ręcznej, Polska - Rosja musiał być dla jednej z tych drużyn także ostatni w tym turnieju. Polki musiały wygrać, Rosjanki przynajmniej zremisować.

Polki po dwóch karnych Karoliny Kudłacz prowadziły 2:1. Rosjanki odpowiedziały serią 4 goli z rzędu i było 2:5. Źle, ale nie beznadziejnie, bo nasze reprezentantki grały najlepszy mecz w tych mistrzostwach. Dobrze broniła Izabela Prudzienica, skuteczne były Kudłacz i Alina Wojtas. Od stanu 5:7 to nasze zawodniczki trafiały 5 razy z rzędu i wyszły na prowadzenie 10:7. Broniły na pograniczu faulu, złapały 10 minut kar, ale się opłacało. Na przerwę Polki schodziły z 2-bramkową przewagą (13:11).

Rywalki goniły wynik długo, aż w 43 minucie osiągnęły cel wychodząc na prowadzenie 20:19. Za chwilę Karolina Siódmiak doprowadziła wprawdzie do remisu, ale to Rosjanki poczuły szansę i prowadząc 22:20 pozwalały Polkom co najwyżej na zdobycie kontaktowej bramki. Do 53 minuty, kiedy to Iwona Niedźwiedź doprowadziła do remisu 24:24. Poprawiła z karnego bezbłędna z 7 metrów Kudłacz i prowadziliśmy 25:24. Bramka Wojtas i w 56 minucie było jeszcze lepiej. Tak zaczął się popis Wojtas, która grając jak w transie dorzuciła trzy kolejne gole. Polska wygrała ostatecznie 29:26.

9 bramek Kudłacz, 8 Wojtas, ważne obrony Prudzienicy, a przede wszystkim wreszcie dobra gra całej drużyny. W najważniejszym meczu grupowym. Dla 4 drużyny ostatnich mistrzostw świata pożegnanie z europejskim czempionatem po fazie grupowej byłoby porażką na granicy kompromitacji.

Może to sygnał, że możemy na tych mistrzostwach przeżyć jeszcze miłe chwile. Teraz nasza kadra - niestety z dwoma porażkami - przenosi się do Debreczyna, gdzie 13 grudnia zagra pierwsze z trzech spotkań drugiej rundy ME.

Rosja - Polska 26:29 (11:13)
Rosja:
Sedoykina, Sidorova - Kuznetcova 2 bramki, Sen 1, Uskova 3, Bobrovnikova, Davydenko 1, Makeeva, Zhilinskayte, Punko 7, Bliznova 7, Chernoivanenko, Dmitrieva 3, Ilina, Petrova 2

Polska: Gapska, Prudzienica - Stachowska, Niedźwiedź 3, Siódmiak 4, Gęga, Kocela 1, Grzyb 2, Kudłacz 9/5, Zalewska 1, Wojtas 8, Kulwińska 1

Sędziowie: Robert Schulze, Tobias Tonnies (Niemcy)