POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Jak przygotować samochód do podróży?

  Jak przygotować samochód do podróży?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak przygotować samochód do podróży?
  Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są okresem wzmożonego ruchu na drogach. Wielu kierowców, planując podróż, często nie docenia kwestii bezpieczeństwa. Nie zdają sobie sprawy, że dzięki kilku prostym czynnościom, mogą uniknąć wielu zaskakujących sytuacji, które zwyczajnie mogą uprzykrzyć czas spędzony w podróży, a nawet doprowadzić do przerwania jazdy.
  Jak przygotować samochód do podróży?
  Jak kierowcy powinni właściwie przygotować się do dłuższej podróży - o tym przypomina Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego i Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  - Należy pamiętać, że zagłówki, pasy bezpieczeństwa i lusterka nie są elementami ozdobnymi w pojeździe, dlatego trzeba zadbać o ich właściwe ustawienie. Nie tylko poprawia to komfort podróży, ale przede wszystkim pomoże uchronić życie i zdrowie kierowcy oraz jego pasażerów - mówi Andrzej Pepliński, zastępca dyrektora Pomorskiego Ośrodku Ruchu Drogowego.


  Mimo, że współczesne auta są lepiej dopracowane i mniej awaryjne niż kiedyś, i tak konieczne jest ich odpowiednie sprawdzenie oraz przygotowanie do drogi. Nie tylko po to aby poprawić własny komfort, ale także by zadbać o bezpieczeństwo.

  Co na pewno należy wykonać?

  Maska w górę. Na pierwszy "ogień" idzie układ chłodzenia. Najpierw sprawdzamy stan wszystkich przewodów - te, na których widać wyraźne pęknięcia, lepiej od razu wymienić.

  Na powierzchni opon nie może być śladów żadnych uszkodzeń mechanicznych. Bieżnik powinien być równomiernie zużyty, a jego wysokość to co najmniej 3 mm. Opony muszą posiadać ciśnienie powietrza wskazane przez producenta samochodu.

  Sprawdzamy działanie kierunkowskazów, świateł "stop", przeciwmgielnych i głównych reflektorów. W tych ostatnich ważne jest prawidłowe ustawienie.

  Zaglądamy do bagażnika. W tej części auta oprócz trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, apteczki, kamizelki ostrzegawczej nie może zabraknąć sprawnego podnośnika i koła zapasowego. Przydadzą się też dobre rękawice ochronne.

  I jeszcze na koniec hamulce. Po zwolnieniu pedału hamulca i dźwigni ręcznego każde z kół musi się dać swobodnie obracać. Jeśli nie mamy podnośnika, można to sprawdzić na wzniesieniu. Zaraz po zwolnieniu hamulca auto powinno zacząć się toczyć.

  Dbając o bezpieczeństwo podróżujący powinni zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie i zabezpieczenie przewożonych przedmiotów lub zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem jest chowanie przedmiotów do bagażnika a w przypadku zwierząt przewożenie w specjalnych kontenerach przypietych pasami.

  Wyberając się w podróż coraz więcej osób jako środek lokomocji wybiera własny samochód Niezależnie od tego czy jest to podróż służbowa czy prywatna samochód umożliwia stosunkowo szybkie i wygodne przemieszczanie.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama