POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Rozładunek wielkich suwnic terminalu BCT w gdyńskim porcie...

  Rozładunek wielkich suwnic terminalu BCT w gdyńskim porcie [ZDJĘCIA, FILM]

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rozładunek suwnic w gdyńskim porcie
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Tomasz Bołt

  We wtorek na nabrzeże gdyńskiego portu przetransportowano pierwszą suwnicę terminalu BCT. W środę przed południem ma zakończyć się rozładunek drugiego urządzenia.
  Operacja trwa dwa dni ponieważ po rozładunku pierwszej suwnicy statek „Zhen Hua 8” , który przywiózł nowy nabytek BCT Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, musiał zostać przebalastowany.

  Operacja rozładunku polega na położeniu specjalnych szyn, po których suwnice są zsuwane na nabrzeże terminalu.


  (autor: T. Bołt)


  Nowe suwnice umożliwiają obsługę statków do 19 rzędów kontenerów, co w praktyce przekłada się na pojemność ok. 13 000 TEU, a więc statków oceanicznych ponad dwukrotnie większych od tych, które obsłużyć może kanał Panamski. Zastąpią dwa podobne urządzenia uszkodzone w trakcie kolizji promu Stena Spirit w maju 2012 oraz pozwolą na obsługę statków oceanicznych.

  Statek „Zhen Hua 8” pierwotnie miał zawinąć na początku grudnia, jednak niekorzystne warunki meteorologiczne spowodowały opóźnienie i kilka ostatnich dni statek spędził na gdyńskiej redzie, oczekując na wolne miejsce przy nabrzeżu.

  j.klein@prasa.gda.pl

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama