Prezydencki tulipan przyjechał do Gdańska

  Prezydencki tulipan przyjechał do Gdańska

  Anna Bielińska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  - Hoduję kwiaty od kilkunastu lat. W ubiegłym roku wpadłem na pomysł, aby jeden z nich nazwać imieniem Lecha Wałęsy. Prezydent się zgodził pod warunkiem, że będzie w kolorze biało-czerwonym - mówi Robert Stoop, pomysłodawca wystawy "Ogród kulturalny Holandia", na której po raz pierwszy zostanie zaprezentowany prezydencki tulipan.
  Robert Stoop wyhodował prezydenckiego tulipana

  Robert Stoop wyhodował prezydenckiego tulipana ©Materiały promocyjne


  Wystawę kwiatów, bo oprócz tulipanów znajdą się tam również m.in. linie, begonie i hiacynty, będzie można oglądać w Gdańsku od piątku od godz. 17 do niedzieli. Przed otwarciem odbędzie się tradycyjny chrzest holenderski prezydenckiego tulipana.

  - Na wystawie pojawi się m.in. Danuta Wałęsa oraz Magdalena Adamowicz. Będzie to więc spotkanie pierwszych dam - podkreśla Izabela Heidrich z biura prezydenta ds. promocji miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Gdańszczanie będą mogli podziwiać ponad 10 tys. kwiatów, w tym sto odmian tulipanów.
  - Oczywiście jest ich znacznie więcej. Myślę, że ok. 6 tys. Niektóre różnią się od siebie detalami - grubością łodygi, czy strukturą płatków - wyjaśnia Robert Stoop.


  Wystawa przyjechała do Gdańska prosto z Holandii, a aranżacją ogrodu zajęli się holenderscy floryści. Tulipan Lecha Wałęsy oprócz biało-czerwonego koloru jest wysoki i ma obfity kielich kwiatowy. Odmiana ta została wpisana przez Królewskie Stowarzyszenie Hodowców Cebul Kwiatowych do Międzynarodowego Rejestru Hodowców Tulipanów.

  Wystawę "Ogród kulturalny Holandia" będzie można oglądać w Galerii Rzeźby (Długi Targ 35/38) w piątek w godz. 17-20 i w weekend od 10-20. Wstęp wolny. W niedzielę odbędzie się także spotkanie z holenderską książką, na którym będzie można dowiedzieć się o kulturze, tradycji i smakach Holandii (12.30 Exlibris Cafe, ul. Garbary 6).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama