Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wsparcie finansowe UE dla gospodarki wodnej

Jacek Sieński
Finansowanie obejmie między innymi usuwanie skutków zdarzeń naturalnych (powodzi, pożarów, suszy) i awarii (zdarzeń wynikających z działalności człowieka)
Finansowanie obejmie między innymi usuwanie skutków zdarzeń naturalnych (powodzi, pożarów, suszy) i awarii (zdarzeń wynikających z działalności człowieka) Anna Arent-Mendyk/Archiwum
W trakcie konferencji dotyczącej reformy gospodarki wodnej, przygotowanej w tym miesiącu przez Ministerstwo Środowiska w Warszawie, omawiano m.in. działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawił je Krystian Szczepański, zastępca prezesa NFOŚiGW.

W latach 1997-2014 na gospodarkę wodną wydatkowano w sumie 2,76 mld zł. Zgodnie z ustawą z 2001 roku Prawo ochrony środowiska, NFOŚiGW finansuje takie działania jak opracowywanie planów gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym i przeciwdziałania skutkom suszy oraz tworzenie i utrzymanie katastru wodnego oraz działań związanych z ochroną wód. Fundusz wspiera realizację zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych, służących ochronie środowiska i gospodarki wodnej, w tym dotyczących instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej.
Wspomaga też badania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz działania zapobiegające klęskom żywiołowym i likwidujące ich negatywne skutki dla środowiska. Fundusz współfinansuje projekty inwestycyjne i związane z nimi koszty, realizowane z udziałem środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej, które nie podlegają zwrotowi.

Finansowanie przez NFOŚiGW przedsięwzięć związanych z gospodarką wodną odbywa się poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek, w tym przeznaczonych na zachowanie płynności finansowej inwestycji współfinansowanych z funduszy Unii. Fundusz dotuje także i przekazuje środki finansowe państwowym jednostkom budżetowym.

Poprawie bezpieczeństwa powodziowego, ograniczeniu występowania suszy i retencjonowaniu wody służy program "Budowa, przebudowa i odbudowa obiektów hydrotechnicznych". Beneficjentami programu są regionalne zarządy gospodarki wodnej. Wysokość planowanego na lata 2015-2018 finansowania programu wynosi 575 mln zł.
Wiceprezes Szczepański zaprezentował również program priorytetowy "Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków".

Celem programu jest zwiększenie ochrony w odniesieniu do zagrożeń naturalnych i poważnych awarii, usprawnienie usuwania ich skutków oraz zarządzania środowiskiem. Program, uwzględniający zmiany klimatyczne, ma być wdrażany w latach 2015-2023. Beneficjentami będą państwowe jednostki budżetowe, samorządy terytorialne i ich związki, samorządowe jednostki budżetowe, instytucje naukowe i przedsiębiorstwa. Formami dofinansowania w ramach programu mają być dotacje i pożyczki.

Finansowanie obejmie usuwanie skutków zdarzeń naturalnych (powodzi, pożarów, suszy) i awarii (zdarzeń wynikających z działalności człowieka), zakupy sprzętu ratowniczego oraz opracowywanie metod i narzędzi służących prognozowaniu wspomnianych zagrożeń.
Projekty związane z gospodarką wodną i ochroną przeciwpowodziową, współfinansowane ze środków unijnych, realizowane są w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska".

Wśród tych projektów znajdują się modernizacja wrocławskiego węzła wodnego, zwiększanie możliwości retencyjnych ekosystemów leśnych, przeciwdziałanie przyczynom suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych oraz skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich poprzez zwiększenie retencji i utrzymanie w dobrym stanie potoków oraz ich infrastruktury. Wysokość środków finansowych z funduszy Unii, przeznaczonych na dofinansowanie projektów zapobiegających zagrożeniom środowiskowym, wynosi 612 mln euro.

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przewidziane są działania adaptacyjne do zmian klimatu.

Będą to projekty: opracowanie i aktualizacja dokumentów strategicznych i planistycznych, realizacja zadań służących osiągnięciu dobrego stanu wód, wsparcie systemów małej retencji oraz budowa lub modernizacja urządzeń wodnych, przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego i obszarów występowania suszy. W funduszach unijnych na projekty te przeznaczonych jest 700 mln euro.
[email protected]

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki