NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk: Nie ma pieniędzy, by pomóc ul. Planetarnej

  Gdańsk: Nie ma pieniędzy, by pomóc ul. Planetarnej

  Anna Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy ul. Planetarnej mogą chodzić albo zalaną drogą, albo tuż przy torach kolejowych

  Mieszkańcy ul. Planetarnej mogą chodzić albo zalaną drogą, albo tuż przy torach kolejowych ©Grzegorz Mehring

  Po każdej ulewie ulica Planetarna w Gdańsku Osowej zamienia się w kilkusetmetrową rzekę. Mieszkańcy mogą wybierać, czy brodzić w wodzie po kolana, czy iść nasypem kolejowym, po którym jeżdżą pociągi. Ulica nie ma bowiem ani chodnika, ani kanalizacji deszczowej.
  Mieszkańcy ul. Planetarnej mogą chodzić albo zalaną drogą, albo tuż przy torach kolejowych

  Mieszkańcy ul. Planetarnej mogą chodzić albo zalaną drogą, albo tuż przy torach kolejowych ©Grzegorz Mehring

  - Wystarczy, że deszcz popada przez kilka godzin, a wszystko jest zalane i to do tego stopnia, że bez kaloszy nie możemy wyjść za bramę - mówią mieszkańcy domów przy ul. Planetarnej.

  Przez kilka ostatnich lat mieli nadzieję, że drogowa infrastruktura w końcu się poprawi. W 2005 roku wysłali pismo do ówczesnego zastępcy prezydenta miasta Gdańska, w którym opisali tragiczną sytuację na drodze. W odpowiedzi przeczytali, że "w obowiązującym planie inwestycyjnym na lata 2005-2009 inwestycja nie jest przewidziana, ale przy sporządzaniu jego kolejnej edycji na lata 2006-2010 będzie brana pod uwagę".


  Po pięciu latach nic się jednak nie zmieniło. Nic, poza tym, że ulicą Planetarną jeździ coraz więcej samochodów. Gdy spadnie śnieg, droga staje się jeszcze węższa i niemożliwe jest, by minęły się na niej dwa pojazdy. Tym bardziej nie mieszczą się na niej uczniowie, którzy idą do szkoły.
  - Dzieci, których rodzice nie są zmotoryzowani, nie chodzą do szkoły drogą, tylko nasypem kolejowym - opowiadają państwo Gumowscy, mieszkańcy ul. Planetarnej.

  Każdego dnia przez Osowę przejeżdżają pociągi osobowe do Gdyni i Kościerzyny, a także składy towarowe, które kursują do przesypowni. - To już nie chodzi o to, że musimy się męczyć, gdy co chwilę jesteśmy zalewani, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo - dodaje pani Katarzyna.

  W oficjalnym piśmie władze miasta zapewniły mieszkańców Planetarnej, że mogą liczyć na pomoc miejskich służb komunalnych, które będą wykonywały okresowe prace naprawcze nawierzchni wraz z usuwaniem rozlewisk.

  - Gdy dzwonimy do dyżurnego inżyniera miasta, trzeba przyznać, że zazwyczaj wysyła do nas służby, ale to tylko chwilowe wybrnięcie z sytuacji, a nie kompletne rozwiązanie - dodaje pani Katarzyna.
  Urzędnicy zgadzają się z opinią mieszkańców, ale winą obarczają przede wszystkim niewystarczający budżet.

  - Ulica Planetarna nie jest jedyną w Gdańsku Osowej, która zmaga się z problemem zalewania i braku kanalizacji deszczowej - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku . - Udało nam się poprawić sytuację na Wodnika, Jednorożca czy Kielnieńskiej, jednak trudno podać termin, w którym zmodernizowane zostaną kolejne ulice. To wymaga dużych nakładów finansowych, bo kanalizację trzeba wybudować wraz z drogą i odpływami.

  Urzędnicy dodają, że jeśli mieszkańcy nie chcą bezczynnie czekać, mogą zastanowić się nad tzw. lokalną inicjatywą. Jak mówią, zdarzało się już np. szybko znaleźć sponsora dla konkretnych inwestycji. Wówczas, po przejściu wymaganej procedury, miasto szybciej organizowało pieniądze, bo pokrywało tylko część potrzebnej kwoty.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zalana Planetarna

   mieszkanka Osowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pieniądze z budzetu miasta sa pakowane tylko w centrum Gdańska a na Osowie z kolei tylko ul Wodnika i okolice najblizsze nie są traktowane po macoszemu. Stara część Osowy została dawno zapomniana....rozwiń całość

   Pieniądze z budzetu miasta sa pakowane tylko w centrum Gdańska a na Osowie z kolei tylko ul Wodnika i okolice najblizsze nie są traktowane po macoszemu. Stara część Osowy została dawno zapomniana. Płacimy coraz większe podatki i gdzie one są ? się pytam? Może czas najwyzszy pomyśleć nad tym aby zlikwidować całe gremium osowskie, bo tylko siedzą, biorą pieniadze za nic i wtedy pieniadze się znajdą. Na miły Bóg !!! zyjemy w xxI wieku, wstyd !!! Wszystko do czasu,az coś stanie i wtedy moze ktoś ruszy swoją główką. Jestem zawiedziona wladzami Gdańska, zmiany tez nic nie pomogą, to w ludzkich głowach musi się pozmieniać. Brak słów.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SKORO MIASTO MA W D**** MIESZKAŃCÓW

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   To może opłaca sie mieszkańcom wymówić "opiekę" takiego zafajdanego mista i jego przywódcy-tłuściocha i założyć własną gminę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama