Kalendarium muzyki rozrywkowej: Na co umarł Liberace?...

  Kalendarium muzyki rozrywkowej: Na co umarł Liberace? (WIDEO)

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tekstem o Liberace rozpoczynamy nowy cykl - Kalendarium Muzyki Rozrywkowej. Co tydzień będziemy w nim przypominać ważne, niekiedy sensacyjne, wydarzenia związane z muzyką popularną i show-biznesem, które miały miejsce dokładnie tego dnia, opisywać ich szerszy kontekst i przybliżać sylwetki artystów, którzy w nich uczestniczyli. W piątek, 4 lutego 2011 roku, minęła 24 rocznica śmierci najbogatszego pianisty świata. Przypominamy sprawę jego pośmiertnej "lustracji medycznej".
  Jedna z niezliczonych kreacji Liberace. Estetyczne szaleństwa Eltona Johna i image późnego Elvisa były jedynie marną podróbką jego stylu

  Jedna z niezliczonych kreacji Liberace. Estetyczne szaleństwa Eltona Johna i image późnego Elvisa były jedynie marną podróbką jego stylu ©Materiały prasowe

  Informacja o śmierci Liberace nie była wielkim zaskoczeniem dla fanów. Ci, którzy mieli szczęście i dość gotówki, by uczestniczyć, jako widzowie, w jego kolejnym tryumfalnym tournée w październiku 1986 roku (18 koncertów w ciągu 23 dni, dwa i pół miliona dolarów zysku), nie mogli nie zauważyć, że 67-letni artysta jest nienaturalnie wychudzony.

  Piano Roll Blues & Strauss


  Po raz ostatni Liberace pojawił się publicznie jeszcze w Boże Narodzenie, w telewizyjnym show Oprah Winfrey. Wtajemniczeni wiedzieli jednak, że program nagrano miesiąc wcześniej. Święta Liberace spędził w swojej zimowej rezydencji w Palm Springs, pod intensywną opieką lekarzy i w otoczeniu najbliższych.
  To oni, 4 lutego 1987 roku, poinformowali o śmierci człowieka, który od bez mała czterech dekad był bożyszczem Ameryki. Oficjalnie jako przyczynę zgonu podano zatrzymanie akcji serca. Nie ukróciło to jednak domysłów. Połowa lat 80. była bowiem w USA okresem lęku, a zarazem podniecenia, wywołanego pojawieniem się epidemii tajemniczej i kojarzonej z grzechem choroby.

  Wladziu Valentino Liberace, znany po prostu jako Liberace (czyt. "Liberaczi"), urodził się w 1919 r. w rodzinie polsko-włoskiej. Jego matka z domu nazywała się Zuchowska. Ojciec, sam niespełniony muzyk, dbał o to, by syn mógł rozwijać tę pasję, mimo sprzeciwów żony, która uważała lekcje gry na fortepianie czy zakup patefonu za kosztowne i bezproduktywne fanaberie.
  Wzorem dla Liberace był słynny rodak jego matki, Ignacy Paderewski, którego po raz pierwszy usłyszał na żywo w wieku lat ośmiu, i z którym później się zaprzyjaźnił. Początkowo wydawało się, że i on podąży drogą wirtuoza klasycznej pianistyki. W wieku 21 lat został zaproszony do gościnnych występów z orkiestrą symfoniczną Chicago, co stanowiło duże wyróżnienie dla początkującego artysty. Mimo pozytywnych recenzji szybko zdecydował się na rozbrat z muzyką klasyczną, koncentrując się na występach w klubach rozrywkowych, z repertuarem lżejszego kalibru. "Dalej gram klasykę, tyle że bez tych wszystkich nudnych fragmentów" - mawiał.

  Szybko trafił do amerykańskiej stolicy hazardu, Las Vegas, gdzie swoimi popisami umilał czas paniom, których mężowie w tym czasie trwonili pieniądze w kasynach. Jego niezwykły wpływ na publiczność, szczególnie żeńską, nie uszedł uwadze jednego z lokalnych impresariów, który szybko zawarł z nim kontrakt. Pomysł wylansowania na gwiazdę pianisty wydawał się szaleństwem, a jednak wypalił. Zadecydowała osobowość sceniczna Liberace, który potrafił nawiązywać magiczny wręcz kontakt z publicznością. Zagadywał, żartował, a podczas swoich małpich sztuczek na klawiaturze przesadnie gestykulował rękoma i cały czas uprzejmie się uśmiechał, od czasu do czasu puszczając oko do pierwszych rzędów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama