Trójmiasto: Oszukują starsze osoby, obiecując wymianę okien...

  Trójmiasto: Oszukują starsze osoby, obiecując wymianę okien i liczników

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pod pretekstem sprawdzenia stanu liczników czy instalacji gazowej wchodzą do mieszkań. Tylko chwila nieuwagi domowników wystarczy, by ukradli im cenne przedmioty. Oszuści działający w ten sposób znowu opanowują Trójmiasto. Policja ostrzega, że złodzieje coraz częściej pukają do drzwi, w szczególności osób starszych. Na celowniku oszustów ostatnio jest głównie Gdynia.
  - W przeciągu tygodnia odnotowaliśmy dwa przypadki, kiedy osoby starsze padły ofiarą przestępców - informuje Dorota Podhorecka-Kłos, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.- Brak czujności dwóch starszych kobiet sprawił, że jedna straciła 15 tys. zł oszczędności, a druga 500 zł - dodaje.
  Pierwsza z nich, 75-latka, do mieszkania wpuściła osobę podającą się za pracownika Zakładu Energetycznego. Gdy poprosił kobietę, by przytrzymała przyrząd pomiarowy, sam w tym czasie plądrował mieszkanie, kradnąc biżuterię i pieniądze.

  Z kolei 82-latka z Oksywia dała się nabrać dwóm mężczyznom, którzy twierdzili, że są pracownikami spółdzielni mieszkaniowej i zbierają zaliczki na wymianę okien.

  - Bardzo często robią to, np. prosząc o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby reprezentujące urzędy - potwierdza podinsp. Jan Kościuk z KWP w Gdańsku.

  Mundurowi apelują więc do seniorów o ostrożność i radzą, co zrobić, by nie paść ofiarą krętacza.
  - Jeżeli już staliśmy się ofiarą złodzieja lub oszusta, powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję. Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał - radzi Podhorecka- Kłos. - Pamiętajmy, że łatwowierność, czasem brak doświadczenia w niektórych sytuacjach mogą zostać wykorzystane.

  Bądź ostrożny !
  - Nie wpuszczaj obcych do domu. Jeśli już z nimi rozmawiasz, najlepiej rób to na korytarzu.
  - Nie dawaj pieniędzy tym, którzy pukając do drzwi, oferują usługi i żądają zapłaty z góry - często bywa tak, że nigdy nie zostaną one wykonane. By sprawdzić wiarygodność takiego gościa, najlepiej zadzwonić do firmy, którą reprezentuje, i zapytać, czy rzeczywiście jest w niej zatrudniony.
  - Jeśli odwiedzająca cię osoba jest natarczywa i nerwowa, natychmiast dzwoń na policję lub alarmuj sąsiadów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama