POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Wybory uzupełniające na Pomorzu. Część mieszkańców czeka...

  Wybory uzupełniające na Pomorzu. Część mieszkańców czeka dogrywka

  Bartosz Cirocki

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wybory uzupełniające na Pomorzu. Część mieszkańców czeka dogrywka
  Mieszkańcy siedmiu miejsc w województwie pomorskim będą musili jeszcze raz pójść do urn. Wybory uzupełniające do rad miast i gmin, odbędą się tam, gdzie funkcję radnych zdobyły te same osoby, które zostały burmistrzami czy wójtami.
  Wybory uzupełniające na Pomorzu. Część mieszkańców czeka dogrywka
  Na Pomorzu dotyczy to Rumi, Kościerzyny, Kartuz, Władysławowa, Żukowa, Chmielna i Kalisk. Gospodarzom tych że samorządów komisarz wyborczy już wygasił mandaty radnych lub wkrótce to uczyni.

  Uzupełniająca elekcja oznacza kolejne koszty dla budżetu państwa oraz powtórkę całej wyborczej procedury, choć w skali mikro, bo w konkretnych okręgach wyborczych.
  Jest też ponadprogramową szansą na powrót do gry i pozostanie w lokalnej polityce dla tych, którym się nie powiodło w listopadowych wyborach. Głosować będą co prawda tylko mieszkańcy konkretnych obwodów przypisanych danym okręgom, lecz o ich poparcie mogą się także ubiegać osoby mieszkające poza danymi rejonami, które wcześniej kandydowały w innych okręgach.

  W Kartuzach np. przed ponowną szansą przekonania do siebie wyborców na swoim terenie stanie Jerzy Pobłocki, wieloletni radny, który przegrał konfrontację z nowym burmistrzem Mieczysławem Gołuńskim.
  Konkurować mogą z nim też rywale z innych stron miasta, np. były przewodniczący rady Edmund Dunst, który się nie dostał do Rady Powiatu, czy też byli radni, którzy się starali o fotel burmistrza - Henryka Antczak i Zygmunt Konkol. Mirosława Lehman, ustępująca burmistrz Kartuz, pokonana w II turze, deklaruje jednak, że z możliwości dostania się do rady i bycia w niej opozycją dla swojego następcy nie skorzysta.
  - Absolutnie nie wchodzi to w grę, świadomie podjęłam decyzję, by kandydować tylko na burmistrza - mówi.

  Lista miejsc, w których radni wybierani będą ponownie, wkrótce może jeszcze się wydłużyć. Tak stanie się w sytuacji, gdy któryś z radnych sam zrzeknie się mandatu, bo obejmie stanowisko, którego z pracą w radzie łączyć nie można, np. w urzędzie danego miasta czy gminy.

  - Postanowienia dotyczące wygaśnięcia mandatów radnych gminnych i miejskich dopiero będą wpływały do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, dlatego dziś nie jestem w stanie wskazać nawet przybliżonego terminu czy terminów, w jakich mogą się odbyć wybory uzupełniające - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody.

  Zgodnie z kodeksem, uzupełniającaelekcja przeprowadzona będzie w ciągu trzech miesięcy od wygaśnięcia mandatów. Mieszkańcy głosować będą więc najpóźniej na przełomie lutego i marca, ale dokładny termin zarządzi wojewoda.  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

  WYNIKI GŁOSOWANIA W WOJ. POMORSKIM

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proponuję przyznać mandant bez wyborów sitwie peło,psl

   szachter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bo po co się fatygować z wyborami, jak niejaki niesioł z sitwy peło,a powtórzył to niejaki kłopotek z sitwy psl powiedzieli",PIS już nigdy wyborów w Polsce nie wygra" ,więc niech sitwa zrobi...rozwiń całość

   bo po co się fatygować z wyborami, jak niejaki niesioł z sitwy peło,a powtórzył to niejaki kłopotek z sitwy psl powiedzieli",PIS już nigdy wyborów w Polsce nie wygra" ,więc niech sitwa zrobi komisję i podzieli się mandatami,przecież to im się należy, oni się podzielą sprawiedliwie korytami,a jeżeli chodzi o GOI to do roboty i morda w kubeł,bo od tego jesteście a nie od rządzenia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisownia

   ?! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Gospodarzom tych że samorządów (...)." A może tak "tychże".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama