Zespół Swans zagrał w B90 w Gdańsku. Grupa promowała...

  Zespół Swans zagrał w B90 w Gdańsku. Grupa promowała najnowszy album [ZDJĘCIA]

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zespół Swans zagrał w B90 w Gdańsku
  1/22
  przejdź do galerii

  Zespół Swans zagrał w B90 w Gdańsku ©Przemek Świderski

  Zespół Swans przyjechał do Gdańska, by promować swój trzynasty w dorobku album "To be kind" . Koncert odbył się we wtorek, 2 grudnia w klubie B90.
  W miniony wtorek został napisany trzeci rozdział trójmiejskiej historii amerykańskiego zespołu Swans. Po raz pierwszy Swansi zagrali w Trójmieście, konkretnie w Sopocie, w połowie lat 80. Drugi ich koncert miał się odbyć na terenach postoczniowych w Gdańsku wiosną 2011 r., jednak został odwołany w ostatniej chwili, już po przyjeździe muzyków na miejsce. Przedwczorajszy występ nie dość, że gładko doszedł do skutku, to jeszcze można go zaliczyć do najlepszych koncertów rockowych 2014 roku w Trójmieście.

  Supportem była 3FoNIA, solowy projekt mieszkającego niegdyś w Gdyni kontrabasisty Jacka Mazurkiewicza. Jacek przeniósł się jakiś czas temu do Warszawy i z biegiem czasu stał się jedną z czołowych postaci współczesnej polskiej sceny eksperymentalnej. Jego krótki, improwizowany set zagrany na kontrabasie i instrumentach elektronicznych, idealnie harmonizował, jak się okazało, z tym, co zagrał Swans.

  Przed gdańskim koncertem poszła fama, że Michael Gira i jego koledzy zagrają ekstremalnie głośno, warto więc w trosce o zdrowie zaopatrzyć się w zatyczki do uszu. Wiadomo było także, że niedawny ich koncert w Krakowie otwierało ponad 40-minutowe solo na gongu, można więc było się spodziewać muzyki skrajnie nieprzystępnej. Żadna z dwóch przepowiedni się nie sprawdziła. Poziom głośności nie przekraczał poziomu przeciętnego dla koncertów rockowych, a improwizacja na otwarcie rzeczywiście, była, ale zespołowa i zaledwie 20-minutowa. Choć sześciu muzyków stworzyło przysłowiową ścianę dźwięku, nie był to hałas beztreściowy. Co zaskakujące, część materiału stanowiły niewydane jeszcze dotychczas kompozycje.

  t.rozwadowski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama