Pomorze: Mniej pieniędzy dla urzędów pracy na aktywizację...

  Pomorze: Mniej pieniędzy dla urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych

  reporterzy DB

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze: Mniej pieniędzy dla urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych
  Będzie mniej kursów, mniej staży, prac interwencyjnych, pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i innych form aktywizacji bezrobotnych - nie pozostawiają złudzeń dyrektorzy powiatowych urzędów pracy, którzy w tym roku otrzymali mniej pieniędzy na tzw. Fundusz Pracy.
  Pomorze: Mniej pieniędzy dla urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych
  W ubiegłym roku PUP w Gdańsku dysponował kwotą z ministerstwa rzędu 23 mln zł. Pomógł około 7 tys. bezrobotnym (1,8 tys. osób odbyło staże, 4,2 tys. wzięło udział w szkoleniach, 632 osoby otrzymały dotacje na działalność gospodarczą). W tym roku gdański PUP uaktywni tylko około 2 tys. bezrobotnych, bo z ministerstwa otrzymał raptem 7 mln zł.

  ZOBACZ jakie fundusze zostały przyznane pomorskim urzędom pracy

  - Jesteśmy zmuszeni do ograniczenia między innymi liczby staży czy szkoleń oraz środków na podjęcie działalności gospodarczej - mówi Łukasz Iwaszkiewicz z gdańskiego PUP. -By zmniejszyć negatywne skutki cięcia, do udziału we wszystkich programach w pierwszej kolejności kierowane będą osoby, które wcześniej nie były objęte aktywizacją. Szczególnie uprzywilejowani będą bezrobotni do 25. roku życia, powyżej 50. roku życia oraz niepełnosprawni.

  W Człuchowie z ubiegłorocznej kwoty około 9 mln zł fundusze z ministerstwa na ten rok stopniały do 2,6 mln zł.- Protestują praktycznie wszyscy, od marszałka po wójtów i burmistrzów, i my również jesteśmy w tej grupie - mówi Aleksander Gappa, starosta człuchowski. - W przypadku powiatu człuchowskiego, według pierwszych zapowiedzi, pieniędzy miałoby być o ponad połowę mniej niż w roku ubiegłym. Kwestia wysokości przyznanych środków nie jest jednak do końca rozstrzygnięta. Trwają dyskusje i starania, aby środki na Fundusz Pracy zwiększyć.

  W 2010 roku w powiecie człuchowskim z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu (w tym programów z EFS) skorzystało 2566 osób, w tczewskim - 2314, a w wejherowskim - 3300.
  - Wiemy, że Sejm zaproponował poprawki do ustawy i najprawdopodobniej w ciągu roku jakieś dodatkowe pieniądze dla urzędów pracy się znajdą, ale raczej nie będą to duże sumy - mówi Wanda Konieczna, dyrektor PUP w Lęborku, który w tym roku otrzymał raptem 2,3 mln zł. W ubiegłym roku było to 6,8 mln zł. W tej sytuacji zareagowało lęborskie starostwo. Samorządowcy wystosowali pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, w którym zwrócili uwagę na to, że w powiecie lęborskim pogarszają się wskaźniki zatrudnienia i aktywności zawodowej, a rosnąca stopa bezrobocia jest sporym problemem dla tego regionu.

  - Zmniejszenie środków z Funduszu Pracy w 2011 roku spowoduje spadek liczby nowych miejsc pracy tworzonych przez pracodawców, a co za tym idzie - ogólne pogorszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy. Proszę o ponowną wnikliwą analizę środków Funduszu Pracy - napisał do minister starosta lęborski Wiktor Tyburski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKIE JEST PRAWDZIWE BEZROBOCIE?

   HESIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 43

   POLACY KOŃCZCIE STUDIA I WYJEŻDŻAJCIE NA ZMYWAK DO ANGLI. SZANS NA PRACĘ ZERO. A RZĄD OBIECAŁ .ZE PRACY BĘDZIE DUŻO . KTO CHCE NIECH WIERZY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAKIE JEST PRAWDZIWE BEZROBOCIE?

   HESIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 44

   POLACY KOŃCZCIE STUDIA I WYJEŻDŻAJCIE NA ZMYWAK DO ANGLI. SZANS NA PRACĘ ZERO. A RZĄD OBIECAŁ .ZE PRACY BĘDZIE DUŻO . KTO CHCE NIECH WIEŻY.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama