Zespół Gogol Bordello wystąpił w Gdańsku [RECENZJA, ZDJĘCIA]...

  Zespół Gogol Bordello wystąpił w Gdańsku [RECENZJA, ZDJĘCIA]

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gogol Bordello zagrali w klubie B90.
  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemek Świderski

  Polska publiczność wysoko ceni brzmienia folkowe i etniczne, więc trudno się dziwić, że klub B90 w Gdańsku wypełnił się publicznością podczas poniedziałkowego koncertu Gogol Bordello z jego charyzmatycznym wokalistą Eugenem Hützem.
  Nowojorski zespół określa swój styl muzyczny jako cygański punk, czyli jest jak najbardziej etno. Jeśli dodać do tego poprzedzający występ Kalifornijczyków z Mariachi El Bronx, łączących tradycyjną muzykę meksykańską z punkowym etosem, mamy już prawie gotową Globaltikę.

  Sporo bywalców gdyńskiego festiwalu odwiedziło zresztą tego dnia gdański klub na terenach postoczniowych.

  Nie byłoby Gogol Bordello, gdyby nie było Eugene'a Hütza.
  Artysta, urodzony w 1972 roku jako Jewgienij Simonow, opuścił rodzinną Ukrainę na początku lat 90. i przez Polskę, Węgry, Austrię oraz Włochy w 1992 roku trafił do USA. Cała jego twórczość wzięła się właśnie z szoku, jakiego doznał młodociany przybysz z przestrzeni posowieckiej, stykając się z amerykańską kulturą i sposobem życia. Swoją obcość, nieznajomość realiów życia w kapitalistycznym społeczeństwie i słabe kompetencje językowe przekuł w atuty. Właśnie jako wąsaty, przepity wyrzutek, przemawiający w mało zrozumiałym narzeczu, stopniowo zaczął zdobywać uznanie i popularność, najpierw muzyczną, później i aktorską.

  Potrafił wykorzystać także swoje częściowo romskie pochodzenie, elementy muzyki cygańskiej wprowadzone do punkowych schematów okazały się tym, czego potrzebowała zachodnia publiczność w pierwszych latach XXI w. Zgromadził w swoim otoczeniu podobnych sobie odmieńców i stworzył Gogol Bordello. Ukraina, Rosja, Izrael, Etiopia, Ekwador, Szkocja i Chiny to kraje urodzenia muzyków obecnej, grającej na estradzie B90, edycji Gogol Bordello.

  Wszystkie powyższe komplementy w dużo większym stopniu dotyczą Hütza i Gogol Bordello z okresu sprzed osiągnięcia masowego sukcesu, czyli do mniej więcej 2007 roku.

  W Gdańsku wystąpił Eugene, będący dobrym znajomym Madonny i Nicka Cave'a, mający za sobą sesje zdjęciowe dla Gucciego i magazynu "Vogue", raczej syty celebryta niż zahukany przybysz znikąd. Kiedyś był autentyczny, dziś jest sformatowany, a koncerty jego zespołu nie są już estradowymi seansami psychoterapii, tylko sprawnie skrojonym muzycznym teatrem.

  Trójmiejska publiczność przyjęła produkcje Gogol Bordello z wielkim aplauzem, ale nie brakowało też słuchaczy porównujących w kuluarach dzisiejszych "Gogoli" z muzyką biesiadną czy disco polo. Mnie osobiście też blisko było do podobnych skojarzeń.

  Eugeniuszowi i kompanii nie można odmówić temperamentu i energii, ale za dużo w tej muzyce jawnego kiczu i komercyjnego wyrachowania. Co nie przystoi artystom wywodzącym się z buntu i poczucia totalnego wyobcowania.

  Czytaj też: Zespół Swans zagra w B90. Grupa będzie promowała swój najnowszy album

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gogol Bordello

   Jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie Redaktorze, miło widzieć komentarz występu GB kogoś, kto słucha/słuchał ich muzyki, ale sądząc z Pańskich wniosków na koniec muszę powiedzieć, że bardzo się Pan myli podsumowując całą...rozwiń całość

   Panie Redaktorze, miło widzieć komentarz występu GB kogoś, kto słucha/słuchał ich muzyki, ale sądząc z Pańskich wniosków na koniec muszę powiedzieć, że bardzo się Pan myli podsumowując całą sceniczną twórczość Gogoli jako kicz. To prawda, że na niektórych koncertach brzmią jak Pan opisuje, ale ile razy widział Pan ich występy? Proszę się wybrać na kilka, w różnych miejscach świata, wtedy zrozumie Pan jak bardzo się myli.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama