Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Prof. Rynkiewicz nie będzie doradzał marszałkowi

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Prof. Andrzej Rynkiewicz, przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne i jednocześnie kierownik I Kliniki Chorób Serca GUMed - nie będzie już doradzał marszałkowi województwa pomorskiego w programie "Zdrowie dla Pomorzan". Na prośbę Urzędu Marszałkowskiego - profesor Andrzej Rynkiewicz złożył dymisję.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, pojawiło się podejrzenie, że przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji prywatnego ośrodka kardiologii w Wejherowie mogły zostać wykorzystane dane epidemiologiczne zbierane przez Urząd Marszałkowski.

Przed podobnym wyborem - prywatny biznes czy sprawowanie obowiązków funkcjonariusza publicznego - stanąć mogą wkrótce medyczni konsultanci wojewody pomorskiego. Na polecenie pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją Julii Pitery - wojewodowie w całym kraju, w tym również pomorski, sprawdzają, w ilu miejscach i w jakim charakterze pracują konsultanci.

- Złożyłem rezygnację, by ułatwić życie pani marszałek Hannie Zych-Cisoń - tłumaczy prof. Andrzej Rynkiewicz. - Chcę uniknąć wszelkich sytuacji, które mogą budzić podejrzenie o konflikt interesów, choć absolutnie nie czuję się winny. Zastanawiam się tylko, czy mogę - dla przykładu - lokować swoje oszczędności, kupując akcje małych firm medycznych. A może to też będzie źle postrzegane w kategorii konfliktu interesów?

Sprawa łączenia przez prof. Rynkiewicza obowiązków kierownika kliniki kardiologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz współwłaściciela spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne nabrała rumieńców w grudniu ub. roku. Wtedy to okazało się, że ten prywatny podmiot, wygrywając konkurs na kardiologię inwazyjną, pozbawił kontraktów trzy szpitale trójmiejskie. W "dogrywce" szczątkowej wielkości kontrakt uzyskał jedynie oddział kardiologii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie. Bez kontraktów na kardiologię zachowawczą zostało Pomorskie Centrum Kardiologii oraz Szpital Studencki. 2,5 mln zł straciło też w tym roku UCK, w którym pracuje prof. Rynkiewicz. Pracę w tym szpitalu z działalnością w prywatnej placówce świadczącej usługi w ramach kontraktu z NFZ łączy też wielu innych szefów klinik GUMed. Dyrekcja UCK przymierza się do wprowadzenia dla pracowników szpitala zakazu pracy u konkurencji.

W efekcie kontroli u wojewody z funkcji konsultanta zrezygnowała już jedna osoba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki