NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Sopot. Woda droższa, ale nieznacznie

  Sopot. Woda droższa, ale nieznacznie

  A. Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Sopocianie od 12 kwietnia więcej zapłacą za wodę. Podwyżka nie będzie jednak bardzo bolesna i wyniesie dwa procent (cenna netto wzrośnie o 1 proc., drugi procent to wynik podwyżki VAT z 7 do 8 procent). Obecnie za wodę i odprowadzenie ścieków sopocianie płacą 7,75 zł za metr sześcienny. Według nowej taryfy stawka wzrośnie do 7,90 zł brutto.

  Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, podkreśla, że gdyby w ubiegłym roku nie przeprowadzono znaczących inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, w dużej mierze finansowanych ze środków unijnych, podwyżka wyniosłaby nie jeden, a kilkanaście procent.

  Większość inwestycji na sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz na obiektach wodociągowych i kanalizacji sanitarnej realizowana jest w ramach projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Uzdrowisku Sopot", dofinansowanego w kwocie 35,4 mln zł ze środków Funduszu Spójności (projekt pochłonął 89 mln zł).


  - Każda z inwestycji i remontów ma na celu obniżenie kosztów eksploatacji albo poprawę dostępności lub niezawodności usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków - tłumaczy Magdalena Jachim, rzecznik sopockiego magistratu.

  Dotąd wykonano m.in. uszczelnienie 13,3 km kanałów sanitarnych, dzięki czemu zmniejszyła się ilość ścieków odprowadzana z Sopotu do Gdańska, a tym samym zmniejszyło się zużycie prądu do przepompowywania ścieków. Wymieniono też sieć wodociągową i kanały sanitarne w ulicach Królowej Jadwigi, Morskiej i Powstańców Warszawy. To z kolei wpłynęło na zmniejszenie strat wody oraz produkcji wody na ujęciach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama