NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Gdańsk. Skwer im. ks. Henryka Jankowskiego?

  Gdańsk. Skwer im. ks. Henryka Jankowskiego?

  KG

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Skwer w pobliży kościoła św. Brygidy będzie nosił imię ks. prałata Henryka Jankowskiego? W środę komisja kultury wyda decyzję w tej sprawie. Wszystko wskazuje jednak na to, że decyzja będzie pozytywna.
  Gdańsk. Skwer im. ks. Henryka Jankowskiego?

  ©archiwum

  Pomysł, aby po śmierci uhonorować ks. prałata Jankowskiego przedstawił Krzysztof Dośla, szef zarządu "Solidarności" regionu gdańskiego. Wyszedł z inicjatywą, by ulica, przy której znajduje się kościół św. Brygidy nosiła imię ks. Jankowskiego.

  - Ksiądz prałat był wielkim człowiekiem. Jako długoletni proboszcz parafii św. Brygidy zasłużył na to, by ulica Profesorska nosiła jego imię. Kościół św.
  Brygidy znajdowałby się wtedy przy ulicy ks. Prałata Jankowskiego. Nie stanowiłoby to żadnego problemu dla mieszkańców, nikt z powodu takiej zmiany nie musiałby wymieniać dowodów osobistych. Miastu nie spodobał się jednak ten pomysł. Zasłoniło się argumentem o historycznej nazwie ulicy - wyjaśnia Krzysztof Dośla.

  Samorządowcy nie podjęli jednak dyskusji na temat sposobu uhonorowania prałata Jankowskiego. Prezydent Adamowicz zakomunikował tylko we wrześniu, że ulica Profesorska nazwy nie zmieni, a ulica ks. prałata Jankowskiego może powstać na Nowym Mieście.

  Marek Bumblis, przewodniczący komisji kultury i promocji Rady Miasta w Gdańsku, zaproponował kompromis.

  - Wystąpiliśmy z propozycją, by ks. prałata Henryka Jankowskiego uhonorować nazywając jego imieniem skwer - mówi Bumblis. Chodzi o plac, który przylega do ulic: Stolarskiej, Mniszki, Katarzynki i Brygidki. Plac ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Brygidy.

  - Od lat jesteśmy konsekwentni i nie zmieniamy w Gdańsku historycznych nazw ulic. Czasem budzi to kontrowersje, jak w przypadku prałata Jankowskiego i Anny Walentynowicz, ale jest w pełni uzasadnione - twierdzi Bumblis.

  Nazwa ulicy Profesorskiej upamiętnia działanie bractwa Profesów (pot. Szpitalnicy, Joannici, Kawalerowie maltańscy) na terenie kościoła św. Brygidy. Zważywszy na ten fakt historyczny, miasto nie chce zmieniać nazwy tej ulicy.

  - Plac przy kościele św. Brygidy jest odpowiednim miejscem na uczczenie pamięci prałata Jankowskiego. W czasach Solidarności i stanu wojennego przez skwer przechodziły marsze protestujących robotników. Myślę, że pomysł, by nazwać plac imieniem ks. Henryka Jankowskiego jest bardzo dobry - zapewnia przewodniczący komisji kultury.

  Czy pomysł spotka się też z poparciem komisji kultury oraz rady miasta? Wszystko na to wskazuje. Ostateczną uchwałę poznamy jednak podczas kolejnej sesji Rady Miasta Gdańska w przyszłym tygodniu.

  CZYTAJ TEŻ: WSZYSTKO O PRAŁACIE JANKOWSKIM

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie jest historyczna nazwa

   Mariusz Olchowik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 20

   Historyczna nazwa tej ulicy to ul. Profesek (taki zakon żeński) obok są ul Brygidek itp komuchy zle przetłumaczyli nazwe i zrobili profesorską

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama