Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje dobrze wydane

Kazimierz Netka
Lotnisko im. Lecha Wałęsy
Lotnisko im. Lecha Wałęsy Robert Kwiatek
Rozbudowa gdańskiego lotniska jest najlepiej prowadzoną inwestycją współfinansowaną w ramach kontraktu wojewódzkiego - wynika z oceny, jakiej wczoraj dokonał pomorski komitet monitorujący programy rozwoju regionalnego. Podsumowano też wykorzystanie środków unijnych, przewidzianych w Zintegrowanym Programie Operacyjnym (ZPORR), i tu stwierdzono nieprawidłowości.

Zadanie pt. "Rozbudowa regionalnego portu lotniczego: Port Lotniczy Gdańsk Rębiechowo sp. z o.o." było realizowane w ramach kontraktu wojewódzkiego między rządem a marszałkiem pomorskiego na dofinansowanie.

Komisja Europejska musiała jednak zbadać, czy beneficjent (ten, który dostaje pieniądze) może korzystać z pomocy publicznej. Analizowanie takich problemów trwa w Brukseli zwykle dość długo, więc zaszła konieczność podzielenia przedsięwzięcia na dwa etapy.

W pierwszym znalazły się zadania niewymagające oceny KE i realizowano je w pierwszej kolejności. Gorzej było z II etapem, bo dopiero w czerwcu bieżącego roku do władz lotniska dotarła wiadomość, że KE nie wnosi sprzeciwów. Część przedsięwzięć, zaplanowanych do wykonania jeszcze w ubiegłym roku, trzeba było w związku z tym przenieść na 2008 rok.

Przebieg prac na gdańskim lotnisku był kilkakrotnie kontrolowany. Nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości - wynika z informacji przekazanych przez Marka Golińskiego, dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, sekretarza komitetu.

Korzystne okazało się zawarcie przez beneficjenta umowy dotyczącej rozliczania się z wykonawcą w dolarach. Spadek wartości tej waluty sprawił, że Port Lotniczy wydał o kilkaset tysięcy złotych mniej niż planował.

Dobrze przebiega wypłacanie dotacji unijnych, rozdzielanych w Pomorskiem w ramach ZPORR. Oceniając zaawansowanie wdrażania ZPORR w I półroczu br., Jacek Zwolak, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Agencji Rozwoju Pomorza, stwierdził jednak, że nie wszyscy beneficjenci poddają się chętnie kontroli.

Ponadto mogą być trudności w rozliczeniu wydanych pieniędzy na dwa projekty związane z tworzeniem w Pomorskiem regionalnej strategii innowacji . Zdarzają się też opóźnienia. W trzech przypadkach jeszcze nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie obiektów, zbudowanych dzięki dotacjom z UE.

Na kilkaset projektów było kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących podejrzeń o nieprawidłowości w realizacji przedsięwzięć. W większości przypadków te podejrzenia okazały się nietrafne. Jedną sprawę skierowano do prokuratury.

- W razie błędnego rozliczenia czy nieosiągnięcia celów dotacja może być cofnięta. Niewykorzystane fundusze będą przyznawane innym beneficjentom, co pod koniec roku może być dla nich miłym upominkiem pod choinkę - stwierdził Mieczysław Struk, wicemarszałek Pomorskiego.

Są też sukcesy, np. jeden z projektów realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, a dotyczący umożliwiania młodzieży zdobywania nowych kwalifikacji. Urząd ten uzyskał certyfikat i prawo posługiwania się znakiem "Bank Dobrych Praktyk".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki