28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Dotacje dobrze wydane

  Dotacje dobrze wydane

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rozbudowa gdańskiego lotniska jest najlepiej prowadzoną inwestycją współfinansowaną w ramach kontraktu wojewódzkiego - wynika z oceny, jakiej wczoraj dokonał pomorski komitet monitorujący programy rozwoju regionalnego. Podsumowano też wykorzystanie środków unijnych, przewidzianych w Zintegrowanym Programie Operacyjnym (ZPORR), i tu stwierdzono nieprawidłowości.
  Zadanie pt. "Rozbudowa regionalnego portu lotniczego: Port Lotniczy Gdańsk Rębiechowo sp. z o.o." było realizowane w ramach kontraktu wojewódzkiego między rządem a marszałkiem pomorskiego na dofinansowanie.

  Komisja Europejska musiała jednak zbadać, czy beneficjent (ten, który dostaje pieniądze) może korzystać z pomocy publicznej. Analizowanie takich problemów trwa w Brukseli zwykle dość długo, więc zaszła konieczność podzielenia przedsięwzięcia na dwa etapy.

  W pierwszym znalazły się zadania niewymagające oceny KE i realizowano je w pierwszej kolejności. Gorzej było z II etapem, bo dopiero w czerwcu bieżącego roku do władz lotniska dotarła wiadomość, że KE nie wnosi sprzeciwów. Część przedsięwzięć, zaplanowanych do wykonania jeszcze w ubiegłym roku, trzeba było w związku z tym przenieść na 2008 rok.

  Przebieg prac na gdańskim lotnisku był kilkakrotnie kontrolowany. Nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości - wynika z informacji przekazanych przez Marka Golińskiego, dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, sekretarza komitetu.

  Korzystne okazało się zawarcie przez beneficjenta umowy dotyczącej rozliczania się z wykonawcą w dolarach. Spadek wartości tej waluty sprawił, że Port Lotniczy wydał o kilkaset tysięcy złotych mniej niż planował.

  Dobrze przebiega wypłacanie dotacji unijnych, rozdzielanych w Pomorskiem w ramach ZPORR. Oceniając zaawansowanie wdrażania ZPORR w I półroczu br., Jacek Zwolak, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Agencji Rozwoju Pomorza, stwierdził jednak, że nie wszyscy beneficjenci poddają się chętnie kontroli.

  Ponadto mogą być trudności w rozliczeniu wydanych pieniędzy na dwa projekty związane z tworzeniem w Pomorskiem regionalnej strategii innowacji . Zdarzają się też opóźnienia. W trzech przypadkach jeszcze nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie obiektów, zbudowanych dzięki dotacjom z UE.

  Na kilkaset projektów było kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących podejrzeń o nieprawidłowości w realizacji przedsięwzięć. W większości przypadków te podejrzenia okazały się nietrafne. Jedną sprawę skierowano do prokuratury.

  - W razie błędnego rozliczenia czy nieosiągnięcia celów dotacja może być cofnięta. Niewykorzystane fundusze będą przyznawane innym beneficjentom, co pod koniec roku może być dla nich miłym upominkiem pod choinkę - stwierdził Mieczysław Struk, wicemarszałek Pomorskiego.

  Są też sukcesy, np. jeden z projektów realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, a dotyczący umożliwiania młodzieży zdobywania nowych kwalifikacji. Urząd ten uzyskał certyfikat i prawo posługiwania się znakiem "Bank Dobrych Praktyk".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo