Muzeum Narodowe chce pozwać Bazylikę Mariacką

  Muzeum Narodowe chce pozwać Bazylikę Mariacką

  red

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Muzeum Narodowe w Warszawie zamierza pozwać Bazylikę Mariacką w Gdańsku - informuje "Dziennika Gazeta Prawna". Chodzi o zwrot 18 średniowiecznych dzieł sztuki.
  Do tych cennych dzieł należą m.in. tablice Dziesięciorga Przykazań, rzeźba Pięknej Madonny z 1410 roku, ołtarze, skrzynie i świeczniki.

  Jednak zdaniem Doroty Szmyt z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, najlepszym miejscem dla tych dzieł sztuki jest właśnie gotycki kościół. Przenoszenie ich w nowe miejsce mogłoby pogorszyć stan zabytków.

  Średniowieczne dzieła trafiły do Muzeum Narodowego po drugiej wojnie światowej, na mocy dekretu z 1946 roku o mieniu porzuconym i poniemieckim. Jakkolwiek władze gdańskiej parafii miały zastrzeżenia do tego stanu rzeczy. Dlatego w latach 1992-94 zabytki zostały wypożyczone Bazylice Mariackiej. Umowa po dziesięciu latach wygasła.

  Proboszcz parafii, ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz nowej umowy nie podpisał twierdząc, że średniowieczne zabytki już należą do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Księdza nie przekonały również zapewnienia ministra kultury o tym, że dzieła są własnością Muzeum Narodowego w Warszawie.

  - Nie było odpowiedzi ze strony Bazyliki - stwierdził na łamach Gazety Prawnej, rzecznik ministra Bogdana Zdrojewskiego, Maciej Babczyński.

  Muzeum Narodowe zdecydowało się więc wejść na drogę sądową i wytoczyło proces. Proboszcz Bazyliki Mariackiej jest jednak nieugięty. Zapowiada, że nie odda zabytków, które od zawsze były własnością Bazyliki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama