POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Psycholog obowiązkowo na porodówce. Jest wniosek do Ministra...

  Psycholog obowiązkowo na porodówce. Jest wniosek do Ministra Zdrowia

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Psycholog obowiązkowo na porodówce. Jest wniosek do Ministra Zdrowia

  ©H. Bierndgarski

  Rzecznik praw pacjenta domaga się od ministra zdrowia, by szpitale obowiązkowo zatrudniały psychologów, szczególnie na oddziałach ginekologiczno- położniczych.
  Psycholog obowiązkowo na porodówce. Jest wniosek do Ministra Zdrowia

  ©H. Bierndgarski

  To efekt zgłoszeń, jakie wpływały do rzecznika zarówno od kobiet, jak i ich rodzin.
  - Te sygnały wskazują na brak wsparcia, zrozumienia oraz empatii od pracowników medycznych podczas udzielania świadczeń zdrowotnych z obszaru ginekologii i położnictwa - wskazuje Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. Kozłowska, powołując się na zebrane opinie wielu specjalistów, wniosła więc do ministra o wprowadzenie zmian systemowych dotyczących potrzeby zatrudniania psychologów przez szpitale na poszczególnych oddziałach. - Ma to istotne znaczenie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne.

  Czytaj też: Pakiet onkologiczny na Pomorzu. Który szpital przyciągnie więcej pieniędzy z NFZ?

  Zdaniem prof. Krzysztofa Preisa, pomorskiego konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa, inicjatywa jest słuszna. - Na pewno bardzo potrzebna i bez dyskusji powinna zostać wprowadzona. Pytanie tylko, czy nas na to stać, bo niestety ekonomia jest przeciwko nam - komentuje prof. Preis. Dodaje też, że w szpitalach, które już na własną rękę psychologów zatrudniają, bardzo się to sprawdza, choć nie wszystkie pacjentki chcą z takiej pomocy korzystać.
  Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia, informuje, że stanowisko w tej sprawie resort opracuje do końca tygodnia. Do tego czasu nie chce zdradzać, jak minister na sprawę się zapatruje. - Pierwszym podmiotem, który zostanie poinformowany o stanowisku Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie, będzie rzecznik praw pacjenta, czyli wnioskodawca. Należy jednak zwrócić uwagę, że realizacja tego wniosku wymagać będzie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - mówi Krzysztof Bąk.


  e.oleksy@prasa.gda.pl  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama