Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Albrecht von Krockow bez polskiego obywatelstwa. Tak zadecydowało MSW

Dorota Abramowicz
repr. Piotr Niemkiewicz
Albrecht von Krockow, współzałożyciel polsko-niemieckiej Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa decyzją MSW utracił obywatelstwo polskie.

Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, oparta o "Ekspertyzę dotyczącą Albrechta Ottona Ernsta von Krockowa i jego działalności w SA, SS oraz NSDAP" prof. dr. hab. Aleksandra Lasika, zakończyła trwający prawie ćwierć wieku spór o prawo zmarłego w 2007 r. Albrechta von Krockowa do polskiego obywatelstwa.

Zobacz: Spór o obywatelstwo Albrechta grafa von Krockow. Arystokrata z Pomorza zataił służbę w SS

Krockow, współzałożyciel polsko-niemieckiej Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa, w 1990 r. otrzymał z rąk wojewody Macieja Płażyńskiego poświadczenie polskiego obywatelstwa. Resort spraw wewnętrznych uchylił tę decyzję, co zapoczątkowało serię procesów sądowych. Na polskim obywatelstwie ojca zależało głównie Urlichowi von Krockowowi, który próbował skupować majątek należący przed wojną do jego rodziny. Sprawą zajęły się sądy i w ubiegłym roku wojewoda pomorski wydał decyzję potwierdzającą, że Albrecht von Krockow utracił obywatelstwo polskie w 1940 roku. Wtedy Urlich von Krockow odwołał się do ministra spraw wewnętrznych.

- Materiał dowodowy, m.in. z Bundesarchiv w Berlinie potwierdził, że Albrecht von Krockow jako obywatel polski po 1 września 1939 roku wstąpił do SA, NSDAP, Wehrmachtu, a w 1940 roku ochotniczo przystąpił do SS i awansował na stopień Unterscharführera, co było równoznaczne z przyjęciem obowiązków w obcej organizacji wojskowej - informuje Roman Nowak, rzecznik wojewody pomorskiego. - Tymczasem ustawa z 1938 r. mówi, że przyjęcie obowiązków w wojsku obcym lub obcej organizacji wojskowej bez zgody polskiej władzy powoduje utratę obywatelstwa.


[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki